Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı nedir? Kimler başvurabilir?

   25.03.2021
   Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı nedir? Kimler başvurabilir?

   Devletten nakdi destek ödemesi alanlara müjdeli haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk, devletten şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı alanlar için mart ayı ödemelerinin başladığını duyurdu.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, şartlı eğitim-şartlı sağlık yardım programından binlerce ailenin yararlandığını ve Mart ayına ilişkin ödemelerinde başladığını açıkladı. Bakan Selçuk’un açıklamaları üzerine şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımının ne olduğu merak konusu oldu. Peki, Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı nedir? Şartlı eğitim ve sağlık yardımlarından kimler yararlanabilir? Başvurular nereye yapılır? Şartlı eğitim ve sağlık yardımları ne zaman yatacak? İşte merak edilen konulara dair detaylar…

   Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardımı (ŞESY), ihtiyaç sahibi kişilerin birtakım şartları sağlamaları veya yerine getirmeleri durumunda devlet tarafından düzenli olarak verilen nakdi ücret desteğidir. ŞESY kapsamında verilen yardımlar, diğer yardımlardan farklı olarak şartlılık ilkesine başlıdır. İhtiyaç sahibi yoksul kişilerin temel eğitim ve temel sağlık hizmetlerine katılarak yoksulluk ve kronik hastalıklarla etkin bir mücadele edilmesi amaçlanmıştır. Dünya üzerinde de pek çok örneği olan yardım programı, bu özelliği dolayısıyla diğer yardım programlarından ayrılmaktadır. Şimdi şartlı eğitim yardımı ve şartlı sağlık yardımı tam olacak nedir ve niçin verilir bunların detaylarına bakalım.

   ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI NEDİR?

   Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY), ekonomik zorluklar nedeniyle temel eğitim hizmetlerinden yararlanamayan, 4-A, 4-B veya 4-C gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan ve 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaçlığı ilgili kurumlar tarafından onaylanmış olan ailelere yönelik bir yardım programıdır. Şartlı eğitim yardımı, bu grup içerisinde yer alıp örgün eğitime katılan çocuklara eğitim başlangıcından lise öğretimi bitene kadar, çocuklar adına annesi, babası veya aynı hanede yaşayıp çocuğun bakımını üstlenen reşit kişilere verilir.

   ŞARTLI EĞİTİM YARDIMI MİKTARI NE KADAR?

   Şartlı eğitim yardım miktarı kız ve erkek öğrenciler için farklı miktardadır. Buna göre;
   • İlköğretime giden kızlar için 40 lira, erkekler için 35 liradır.
   • Ortaöğretime giden kızlar için 60 lira, erkekler için 50 liradır.

   ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI NEDİR?

   Şartlı Sağlık Yardımı (ŞSY), ekonomik yetersizlikler nedeniyle temel sağlık hizmetlerinden yararlanamayan, 4-A, 4-B veya 4-C gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan ve 3294 sayılı kanun kapsamında muhtaçlığı ilgili kurumlar tarafından onaylanmış olan ailelere yönelik bir yardım programıdır. Şartlı sağlık yardımı, yalnızca ihtiyaç sahibi çocukların, gebe veya loğusa bayanların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen takip, kontrol ve izlem gibi sağlık gerekliliklerini yerine getirmeleri koşuluyla verilmektedir.
   Şartlı Sağlık Yardımı, çocuğun doğumundan başlayarak en fazla 72 aylık olana kadar, yani 6 yaşına girene kadar verilir. Yardımın şartı ise Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği sağlık kontrol aylarını, takip ve izlemlerini düzenli olarak yaptırmak gerekiyor. Yardım, öncelikli çocuğun annesi olma üzere babası veya aynı hanede olup çocuğun bakımını üstlenmiş reşit olan kişilere verilir.
   Şartlı sağlık yardımı kapsamında verilen tutar aylık 35 liradır.

   ŞARTLI EĞİTİM VE ŞARTLI SAĞLIK YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

   Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımlarından yararlanmak için, ihtiyaç sahibi çocuk adına yardım başvurusu yapan kişinin yaşadığı hanede herhangi bir sosyal güvenceli kişinin olmaması ve yine aynı hane halkının muhtaç durumda olduğunun ilgili kurumlar tarafından tespit edilmesi gerekir.

   ŞARTLI EĞİTİM VE ŞARTLI SAĞLIK YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

   Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı için başvurular, resmi olarak ikamet edilen il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıfları’na yapılır. Başvuru yapacak kişinin SYDV’de daha önce herhangi bir kaydı yoksa, “Hane Başvuru Kayıt Formu, Sorgu Dilekçesi ve Şartlı Eğitim-Sağlık Hak Sahibi Sözleşmesi” formlarını doldurup teslim etmesi gerekir. Bunlarla birlikte yardım başvuru dilekçesinin de doldurulup teslim edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde başvuru işlemi gerçekleşir. Kurum ilgili araştırma ve değerlendirmelerden sonra yardım verip vermeyeceğine karar verecektir.

   ŞARTLI EĞİTİM VE ŞARTLI SAĞLIK YARDIMLARI NE ZAMAN VERİLİYOR?

   Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım ödemeleri yılın tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Yani her iki ayda bir olacak şekilde verilmektedir. Ödemeler ilgili ayların 24’ü ile 28’i arasında gerçekleştirilir. Zehra Zümrüt Selçuk söz konusu ödemelerin dün itibarıyla başladığını duyurdu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.