Bakan Pakdemirli açıkladı! Mazot ve gübre desteği ödemeleri ne zaman?

   Bakan Pakdemirli açıkladı! Mazot ve gübre desteği ödemeleri ne zaman?

   Tarımla uğraşan çiftçiler, devlet tarafından verilen mazot ve gübre desteğinin ne zaman ödeneceğini merak ediyor. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerin merakla beklediği gübre ve mazot destek ödemelerinin ne zaman verileceğini açıkladı.

   Bahar aylarının gelmesiyle birlikte çiftçilerin mazot ve gübre ihtiyaçları da ortaya çıkmaya başladı. Devlet her yıl Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde tarımla uğraşan çiftçilere gübre ve mazot desteği ödemektedir. Bahar aylarının gelişiyle birlikte bu destek ödemelerinin ne zaman yapılacağına çevrildi. Peki, gübre ve mazot destek ödemeleri ne zaman başlayacak? Ne kadar destek ödemesi gerçekleştirilecek? Konuya dair detaylar haberimizde…

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Kırsalda Yerel Kalkınma Stratejilerinin Uygulanması (LEADER) programı kapsamında, çevrimiçi olarak “Yerel Eylem Gruplarının Kurulmasına Yönelik Lansman Toplantısı”na katıldı. Bakan Pakdemirli toplantıda yaptığı açıklamada, Türkiye’nin son 19 yılda tarımdan sağlığa, ekonomiden teknolojiye kadar her alanda büyük başarılara imza attığını ve ekonomik kalkınmanın temelinde ise kırsal kalkınma olduğunu söyledi. Bakan Pakdemirli toplantıda çiftçilere gübre ve mazot destek ödemeleri ile ilgili açıklamalarda da bulundu.

   MAZOT VE GÜBRE DESTEĞİ ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilerin merakla beklediği mazot ve gübre desteği ödemeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanı Bekir Pakdemirli, mazot ve gübre desteğinin yarın itibariyle 81 ilde ödemeye başlanacağını ve toplam 2 milyon 103 bin 884 çiftçiye, 4 milyar 79 milyon 656 bin 503 lira destek ödeneceğini söyledi. Ödemeler, T.C. Kimlik numaralarının son hanesine göre yapılacak.

   Buna göre;

   • T.C. Kimlik Numarasının son hanesi 8 ve 6 olanlarla vergi kimlik numaralarının son hanesi 1, 3, 5, 6, 7, 8 ve 9 olanların destek ödemeleri yarın, yani 26 Mart 2021 tarihinde saat 18:00 itibarıyla başlayacak.

   • T.C. Kimlik Numarasının ve vergi kimlik numarasının son hanesi 4 olanların destek ödemeleri 2 Nisan 2021 tarihinde saat 18.00 itibarıyla başlayacak.

   • T.C. Kimlik Numarasının ve vergi kimlik numarasının son hanesi 0 ve 2 olanların destek ödemeleri ise 9 Nisan 2021 tarihinde saat 18.00 itibarıyla başlayacak.

   TOPLAM 688 ÜRÜNÜN COĞRAFİ İŞARETİ TESCİL EDİLDİ

   Bakan Pakdemirli açıklamasında, ülkenin kalkınmasına önemli ölçüde katkı sağlayan “Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri” proje sayılarının 23’ten 48’e çıkardıklarını ve kırsal kalkınmada markalaşmayla coğrafi işaretli ürünlere büyük önem verdiklerini belirterek, son 19 yılda Türkiye’de 688 ürünün coğrafi işaretinin tescil edildiğini ve şu an itibarıyla da 701 ürünün tescil aşamasında olduğunu söyledi.

   24,4 MİLYON EURO’LUK BÜTÇE LEADER’A AYRILDI

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında desteklenen LEADER programıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Kırsal alanlar için sürdürülebilir kalkınma stratejilerinin hazırlanması ve uygulanmasında yerel katılım ve ortaklığı teşvik etmek amacıyla geliştirilen LEADER programına toplam 24 milyon 400 bin Euro bütçe ayrıldığını belirten Bakan Pakdemirli, bu doğrultuda kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve halkın da katılım sağlamasıyla “Yerel Eylem Grubu” olarak adlandırılan ortaklıkların kurulmasının teşvik edildiğini söyledi.
   Yerel Eylem Gruplarının amacı ise, insan kaynaklarının geliştirilmesi ve kuruldukları kırsal alanda yerel toplulukların kırsal kalkınma sürecine katılmalarını sağlamak ve stratejiler gerçekleştirerek projeler yapmaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.