Çoklu doğum yardımı nedir? Kimler yararlanabilir?

   25.03.2021
   Çoklu doğum yardımı nedir? Kimler yararlanabilir?

   Devlet ihtiyaç sahibi ailelere yönelik destek politikalarının kapsamını genişletiyor. Bu kapsamda kadınların çalışma hayatına devam edebilmesini sağlamak ve yeni doğan çocukların bakımına destek olmak adına doğum yardımları veriyor. Daha önce de verilen doğum yardımları artık çoklu doğumlar olarak genişletildi. Yani ikiz, üçüz gibi çoklu doğumlarda devlet hem anneye hem de çocuklar için ayrı ayrı yardımlarda bulunuyor.

   Sosyal devlet anlayışının gereği olarak ihtiyaç sahiplerine yardım politikaları geliştiren devlet, her geçen gün yardımların kapsamını genişletmektedir. Hem ülkemizde giderek azalan doğum oranlarını artırmak hem de ihtiyaç sahibi ailelerin yanında olmak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum yardımı verilmektedir. Doğum yardımlarının kapsamı genişletilerek 2018 yılında çoklu doğumlar için de yardımlar verilmeye başlandı. Peki, çoklu doğum yardımı nedir? Çoklu doğum yardımından kimler yararlanabilir? Şartları nedir ve çoklu doğum yardımı ne kadardır? İşte çoklu doğum yardımına dair merak edilen detaylar…

   ÇOKLU DOĞUM YARDIMI NEDİR?

   Çoklu doğum yardımı, 0 ile 2 yaş arasında ikiz veya üçüz gibi doğum yapan çocukların beslenme ve bakım ihtiyaçlarının karşılanması için devlet tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen bir sosyal yardım türüdür. Çoklu olarak doğan veya çoklu olarak doğum yaşamaya devam eden her bir çocuğa aylık olarak belirli bir miktar destek ödemesi gerçekleştirilir. Bu yardım programını ilk kez 2018 yılında devreye almıştır. Çoklu Doğum Yardımı programının yasal dayanağı ise 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’dur. Bu kanunda yapılan düzenleme ile çoklu doğumlara yardım verilmesi kararlaştırıldı.

   ÇOKLU DOĞUM YARDIMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

   İkiz veya üçüz gibi çoklu doğum yapan ihtiyaç sahibi ailelere, çocukların bakımı ve beslenmesi için doğum yardım parası ödenir. Burada çoklu doğum yardımından kimlerin yararlanabileceği merak ediliyor. Söz konusu bu yardım, adından da anlaşılacağı gibi ikiz veya üçüz gibi çoklu doğum yapan ihtiyaç sahibi aileler yararlanabilir. Ancak ailelerin ihtiyaç sahibi olma veya muhtaçlık durumunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. Muhtaçlık durumunun belirlenmesinde ailenin kişi başına düşen geliri etkili olmaktadır. Buna göre, hane halkında kişi başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin 3’te 1’inden az olması gerekir. Bu durumun tespiti durumunda çoklu doğum yapan çocuklar için 2 yaşına kadar destek ödemesi gerçekleştirilir. Ancak bu ailelerin Sağlık Bakanlığı’nın çocukluk dönemi aşı takvimini de aksatmaması gerekir.

   ÇOKLU DOĞUM YARDIMI İÇİN NEREYE BAŞVURU YAPILIR?

   Çoklu Doğum Yardımı için öncelikle başvuru formunun doldurulması gerekir. Daha sonra resmi olarak ikamet edilen adresin bulunduğu il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları’na gidilip başvuruda bulunulabilir. Yapılan başvuru hakkında, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı gerekli incelemeleri yapar ve yardım verilip verilemeyeceğine karar verir. Başvuru için gerekli diğer evraklar da aşağıdaki gibidir:
   • Annenin kimlik kartı,
   • Doğum belgesi,
   • Çıkartıldıysa çocukların kimlik kartları.

   ÇOKLU DOĞUM YARDIMI NE KADAR?

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvurunun kabul edilmesi durumunda çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılır. Ödemeler anne veya babaya iki aylık periyotlar halinde PTT aracılığıyla yapılır.

   ÇOKLU DOĞUM YARDIMI NE KADAR SÜRE İÇİN VERİLİR?

   Çoklu doğum yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için süreli olarak verilen bir yardımdı. Buna göre yardım 24 aya kadar olan çocuklar için verilir. Yani en çok 2 yaşına kadar verilmektedir.

   ÇOKLU DOĞUM YARDIMI NE ZAMAN YATAR?

   Çoklu doğum yardımı almaya hak kazanan aileler bu yardımı 24 ay yani 2 yıl boyunca almaya devam ederler. Ödemeler iki ayda bir ayın 15’i ile 30’u arasında gerçekleştirilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.