Bakan Elvan açıkladı! Ekonomi reform paketi hayata geçiyor

   Bakan Elvan açıkladı! Ekonomi reform paketi hayata geçiyor

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan “Ekonomi Reform Paketi”nin ne zaman hayata geçeceği merak ediliyordu. Merakla beklenen paketin hayata geçeceği tarihi Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan açıkladı.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bizzat açıkladığı Ekonomi Reform Paketi’nde; vergi muafiyetinden BES düzenlemesine, ilave istihdama teşvikten taşıt alımlarında taksitlendirmeye kadar pak çok düzenleme yer alıyordu. Paketin açıklanmasından sonra ne zaman uygulamaya konulacağı merak ediliyordu. Bakan Elvan, beklenen müjdeyi verdi. Peki, ekonomi reform paketi ne zaman hayata geçirilecek? Pakette hangi düzenlemeler yer alıyor? İlk olarak hangi düzenlemenin hayata geçirilmesi düşünülüyor? İşte başlıklar halinde düzenlemenin hayata geçeceği tarihler…

   KÜÇÜK ESNAFA VERGİ MUAFİYETİ NE ZAMAN?

   Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, milyonların beklediği Ekonomi Reform Paketi’nin hayata geçeceği tarihi açıkladı. Paket içerisinde yer alan küçük esnafa vergi muafiyetinin de ne zaman hayata geçirileceği belli oldu. Açıklanan takvime göre, küçük esnafa gelir vergisi muafiyeti düzenlemesi bu yılın sonuna kadar hayata geçirilecek. Vergi muafiyetinden basit usulde vergilendirilen kuaför, berber, marangoz, tuhafiyeci, çay ocağı işletmecisi, terzi, tornacı, lastikçi, kaportacı ve tamirci gibi yaklaşık 850 bin küçük esnaf yararlanacak.

   İLAVE İSTİHDAM TEŞVİKİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

   Ekonomi Reform Paketi’nde yer alan ilave istihdama teşvik düzenlemesinin tarihi de belli oldu. Buna göre düzenlemenin 30 Haziran 2021 tarihine kadar yasası çıkartılmış olacak. İlave istihdama teşvik paketinde, küçük ölçekli firmalardan nakit sıkıntısı çekenlere, her bir kişilik istihdam için KGF kefaletiyle 100.000 liraya kadar kredi imkanı sağlanacak. Bu kredi imkanı en çok 5 istihdam için 500.000 lira olarak verilebilecek.

   KAMUDA TAŞIT ALIMI KARARINA SINIRLAMA NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomi Reform Paketi’nde yer alan kamuda taşıt alımı ve kiralanması ile temsil ve ağırlama gibi harcama kalemlerine sınırlandırmalar getirilmesine dair düzenleme ise 30 Haziran 2021 tarihine kadar hayata geçirilecek. Bu kapsamda gerekli yasa ve yönetmelikler çıkartılarak uygulamaya konulacak. Bunun için ayrıca idari kararlar alınacak.
   Yeni düzenleme kapsamında sosyal yardımların etkin dağıtılması için, sosyal yardım verilerinin tamamının “Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi”ne aktarılacak. Bunun için özel yasa çıkartılacak. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sorumlu olduğu bu düzenleme de en geç 30 Haziran 2022 tarihine kadar hayata geçirilmiş olacak.
   Bir diğer düzenleme ise yerel yönetimlerin borç stokunun artmasını önlemek ve borçların sürdürülebilirliğini sağlamak. Bu konuya dair düzenleme ise 2021 yılsonuna kadar hayata geçirilecek.
   Düzenleyici ve denetleyici kurum başkanlarının, diğer kurum yönetim ve denetim kurullarında görev almaması düzenlemesi de yine 30 Haziran 2021 tarihine kadar hayata geçirilecek.

    

   ERKEN UYARI SİSTEMİ NE ZAMAN HAYATA GEÇECEK?

   Gıda fiyatlarının artmasına neden olan aracılık maliyetlerini de düşürecek olan Hal Yasası Teklifi, 2021 yılının sonuna kadar Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulacak. Fiyatların hedef enflasyona göre belirlenmesi sağlanacak. Gıda fiyatları ile ilgili zorunlu durumlar için yasa çıkartılacak veya idari kararlar alınacak. Bu çalışmalar da yılsonuna kadar tamamlanacak. Son olarak enflasyon rakamlarının belirlenmesinde önemli bir ağırlığı olan gıda fiyatlarındaki dalgaların önlenmesi amacıyla Erken Uyarı Sistemi kurulacak. Bu sistem de 30 Eylül 202 tarihine kadar hayata geçirilecek.

   18 YAŞ ALTINA BES DÜZENLEMESİ NE ZAMAN?

   Şirketlerin sermaye yapısını güçlendirici ve öz kaynakla finansmanın sağlanmasını teşvik edici düzenlemeler 2021 yılının sonuna kadar yapılacak.
   18 yaşından küçük çalışanların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil edilmesi düzenlemesi ise 30 Haziran 2021 tarihine kadar gerçekleştirilecek.
   Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) dışında emeklilik hizmeti veren sandık ve vakıf gibi kuruluşlarda birikimleri olanlar için, bu birikimlerini cazip imkanlarla 2023yılı sonuna kadar BES’e aktarılması sağlanacak. Bu düzenleme de 2021 Haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilecek.

   DİJİTAL PARA YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

   için ekonomik, teknolojik ve hukuki altyapı oluşturulacak. Bu düzenlemeyi 31 Aralık 2021 tarihine kadar Merkez Bankası gerçekleştirecek. Merkez Bankası’nın bu düzenlemeyi gerçekleştirebilmesi için de TBMM’de yasa çıkartılacak.
   Finansal tüketicinin korunması, piyasa bütünlüğü ve rekabetin güçlendirilmesi için kurulacak olan yönetim mekanizması Haziran ayı sonuna kadar oluşturulacak. Bu mekanizma Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) gözetiminde olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.