Devlet memurları başka bir işte çalışabilir mi?

   23.03.2021
   Devlet memurları başka bir işte çalışabilir mi?

   Ülkemizde gelirler düştükçe veya ihtiyaçları karşılamamaya başlayınca memurlar da dahil olmak üzere pek çok insan ek iş yapma ihtiyacı hissedebiliyor. Memurlar, asli işlerinin dışında ek olarak hangi işlerde çalışabileceklerini, çalışmaları durumunda memurluk hizmeti dolayısıyla sorunlar yaşayıp yaşamayacaklarını merak ediyor.

   Devlet memurları özel sektörde çalışabilir mi? Devlet memurları şirket ortağı olabilir mi? SSK’lı olarak çalışabilir mi? Devlet memurları part time çalışabilir mi? Memurlar e-ticaret yapabilir mi? Sözleşmeli memur ek işler yapabilir mi? Öğretmenler ücretli ders verebilir mi? Gibi soruların cevapları en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, devlet memurları başka iş yapabilir mi? Sözleşmeli devlet memurları ek iş yapabilir mi? Mevzuat açısından herhangi bir sıkıntı var mı? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   MEMURLAR BAŞKA BİR İŞTE ÇALIŞABİLİR Mİ?

   Devlet Memurları Kanunu ve Yönetmeliklerine göre kamu personelleri, esnaflık ve tacirlik sayılabilecek mesleklerde çalışamazlar. Ticaret ve sanayi sektörlerinde görev alamazlar. Ticari temsilci veya mümessil olamazlar. Devlet memurları yine ticari ve serbest meslek faaliyetlerinde bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri gibi yerler açamazlar. Genel çerçeve bu şekilde olmakla birlikte özel kanunlarda belirtilen bazı görevler bu yasakların dışında tutulmaktadır. Devlet memurlarının çalışabileceği veya çalışamayacağı iş kollarından bazıları şu şekildedir.

   DEVLET MEMURLARI ŞİRKETE ORTAK OLABİLİR Mİ?

   Memurların en çok araştırdığı konulardan biri, devlet memurlarının anonim veya limited şirket ortağı olup olamayacağı konusudur. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında devlet memurlarının, anonim veya limited şirketlerinin sözleşmelerinde şirketi idere eden, şirketi yöneten veya denetiminde yer alan isimlerden olmamak kaydıyla şirket ortağı olmasında yasal açıdan herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

   DEVLET MEMURLARI FİLMLERDE OYNAYABİLİR Mİ, SAHNEYE ÇIKABİLİR Mİ?

   mesai saatleri dışında görevini küçük düşürücü davranışlardan kaçınmak ve sosyal güvenlik ilişkisi kurmamak şartıyla dizi, film veya tiyatrolarda rol alabilirler.
   Bununla birlikte sahneye çıkıp şarkı söyleyebilir, müzik şirketleriyle telif sözleşmesi yaparak CD de çıkartabilirler.

   DEVLET MEMURLARI BORSADA HİSSE ALIP SATABİLİR Mİ?

   Devlet memurlarının merak ettiği konulardan biri de hisse senedi alıp satabilmelerinin önünde yasal bir sıkıntı olup olmadığıdır. Devlet memurlarının genel anonim şirketler veya halka açık anonim şirketlerde hisse sahibi olmalarında yasal olarak herhangi bir sıkıntı yoktur. Yalnız söz konusu şirketlerin yönetiminde, denetiminde ve idaresinde herhangi bir resmi görev almamaları gerekmektedir. Yani şirketlerde resmi görev almamak şartıyla rahatlıkla hisse senedi alım satım işlemi gerçekleştirebilirler.

   ÖĞRETMENLER ÜCRETL DERS VEREBİLİR Mİ?

   En çok merak edilen konulardan biri de fizyoterapist, sosyal çalışmacı, sosyolog, psikolog, psikolojik danışman veya öğretmen gibi devlet memurlarının ücretli ders verip veremeyeceği konusudur. Devlet Personel Başkanlığı’nın paylaştığı görüşte, Özel Öğretim Kurumları Kanunu hatırlatılmaktadır. Buna göre, ihtiyaç hasıl olması halinde resmi okullarda görev yapan öğretmenler, çalıştıkları kurumlardan izin almak şartı ile sadece okullarda ücretli ders verebilir. Yalnız burada dikkat çekilen bir husus vardır. O da memurluktan aldığı ücretin en çok yarısı kadar ücret almak şartıyla ders verebilir. Uzman öğretici, usta öğretici, psikolog, psikolojik danışman gibi öğretmenlik yapma niteliği taşıyan diğer memurlar da çalıştıkları kurumdan izin almak şartıyla haftada 10 saati geçmemek üzere mesai saatleri dışında özel eğitim kurumlarında ücretli ders verebilirler.

   DEVLET MEMURU TAKSİ PLAKASI KİRALAYABİLİR Mİ?

   Devlet memurlarının taksi plakası kiralayıp kiralayamayacağı sorusunun cevabı da en çok merak edilen konulardan biridir. Devlet Personel Başkanlığı’nın (DPB) görüşüne göre, ticari taksi işletmeciliğinin basit usulde vergilendirildiği ve bunun da devlet memurları açısından ticari ve diğer kazanç getirici faaliyet kapsamında olduğu ve memurun ticari taksi plakasından, kira ve benzeri ad altında gelir elde etmesinin mümkün olmayacağı belirtiliyor.

   KAMU AVUKATLARI AİLESİNE ÜCRETSİZ AVUKATLIK YAPABİLİR Mİ?

   Avukatlık belgesine sahip ve kamuda görev alan avukatların kendi anne-baba, eşi ve çocuklarına, kardeşlerine veya onların eş ve çocuklarına adli veya idari iş ve işlemlerde avukatlık yapıp yapamayacağı da merak ediliyor. Avukatlık Kanunu’nda aylık karşılığı çalışan memurların avukatlık yapamayacağı yer alıyor. Bu nedenle kamu avukatları, kendi aileleri için dahi ücretsiz avukatlık yapamıyor.

   DEVLET MEMURLARININ YAPABİLECEĞİ DİĞER İŞLER NELERDİR?

   Devlet memurları asli mesleklerinin dışında pek çok iş yapabilirler. Bunları da şu şekilde sıralayabiliriz.
   • Gayrimenkul ve menkul geliri elde edebilirler.
   • Zirai kazançlar sağlayabilirler.
   • Bilirkişilik ve hakemlik yapabilirler.
   • Sosyal ve mesleki kuruluşların bazı organlarında görev alabilirler.
   • Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde görev alabilirler.
   • SSK veya BAĞ-KUR’a bağlı olmayan bu ve buna benzer işlerden gelir elde edebilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.