Ekonomide neler oluyor? Borsada sert düşüş

   22.03.2021
   Ekonomide neler oluyor? Borsada sert düşüş

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın hafta sonu görevden alınmasıyla birlikte gözler piyasaların açılışına çevrildi. Türk Lirasının dolar karşısında nasıl bir tepki vereceği merak ediliyordu.

   Beklenen haber Asya borsalarından geldi. Asya borsalarının işleme açılmasıyla birlikte Türk Lirası Dolar karşısında yüzde 30’larda değer kaybetti.

   Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasıyla birlikte gözlerin çevrildiği Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi de sert düşüşler yaşadı. Sert düşüşün ardından borsada işlemler 11.08’e kadar durduruldu. Peki, borsa ne kadar düştü? BIST 100 endeksi ne kadar oldu? Güncel dolar fiyatları ve altın fiyatları ne kadar oldu? Konuya dair detaylar haberimizde…

   Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 22 Mart Pazartesi sabahı ilk açılışta yüzde 6.65 oranında düşüş yaşadı. İlerleyen saatlerde düşüş yüzde 7’leri bulunca borsada işlemler saat 11.08’e kadar durduruldu. İşlemlerin tekrar açılmasıyla birlikte sert düşüş yüzde 9’u aştı. Borsa İstanbul ise işlemlerin anlık olarak takip edildiğini ve şüpheli işlemler hakkında inceleme başlatılacağını açıkladı.

   DOLAR NE KADAR OLDU?

   Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması borsalarda TL’nin sert düşünlerine neden oldu. Dün gece Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte 8.47’yi gören Dolar, bu sabah saatlerinde 7.70’in altına geriledi. Ancak ilerleyen saatlerde tekrar 7.90’ın üzerine çıktı. Saat 14:00 itibarıyla 7.9318 liradan işlem görüyor.
   Euro ise Asya piyasalarının açılmasıyla 10 liranın üstünü görürken, sabah saatlerinde 9 liranın altına indi. Saat 14:00 itibarıyla 9.5056 liradan işlem görüyor.

   BORSA İSTANBUL’DA BIST 100 ENDEKSİ NE KADAR OLDU?

   Merkez Bankası Başkanı değişikliğinde Borsa İstanbul da nasibini aldı ve sert düşüşler yaşadı. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi sabah açılışta yüzde 6.65 değer kaybı yaşadı. İlerleyen saatlerde yüzde 7’yi bulan düşüşler nedeniyle işlemler durduruldu ve saat 11.08’de tekrar işleme açıldı. Gün içinde yüzde 9’u aşan endeks, saat 14:00 itibarıyla yüzde 8,7 kayıpla devam ediyor. Bu gelişmeler üzerine açıklama yapan Borsa İstanbul yetkilileri açıklamada tüm işlemlerin yakından takip edildiğini ve şüpheli işlemlere soruşturma başlatılacağı bildirildi.

   ALTIN SERT YÜKSELDİ

   Sabah saatlerinde borsanın işleme başlamasıyla birlikte, kurun yükselmesi ve borsanın değer kaybı yaşaması altın fiyatlarına da yansıdı ve altın da sert yükselişler gösterdi. Geçtiğimiz haftayı 404 liradan kapatan saat 14: itibarıyla 436,6570 liraya yükseldi. Altının ons fiyatı ise yüzde 0.8 düşüşle 1.733 liraya geriledi. Yani gram altındaki yükselişin nedeni kurun yükselmesi oldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.