Kur yükseldi mi? Dolar ne kadar oldu?

   22.03.2021
   Kur yükseldi mi? Dolar ne kadar oldu?

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının Türk Lirasına değer kaybettirip ettirmeyeceği merak ediliyordu. İlk açılan ve ilk fiyatlandırmaların yapıldığı Asya piyasalarında işlemlerde Türk Lirası dolar karşısında büyük kayıplar yaşadı.

   Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınması ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması gibi önemli kararlar içeride ve dışarıda gündeme bomba gibi düştü. Piyasalar kapalıyken alınan bu kararlar sonrası gözler mesai başlamasına çevrilmişti. Merkez Bankası Başkanının görevden alınması dolara nasıl etki edeceği merak ediliyordu. Peki, dolar ne kadar oldu? TL değer kaybı yaşadı mı? Gram altın ne kadar oldu? İşte konuya dair tüm detaylar…

   DOLAR NE KADAR OLDU?

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının ardından Türk Lirası, piyasaların ilk açıldığı Asya’da sığ işlemlerde dolar karşısında sert düşüşler yaşadı.
   Asya’da piyasaların ilk açıldığı saatlerde Dolar, 8.47’ye kadar yükseldi. Sabah itibarıyla 8.07’ye geriledi. Sabah saatlerine kadar ateşi biraz düşen Doların 8.07 seviyelerine çekildiği görüldü. Dolar daha kararın alınmadığı Cuma günü 7.2185’ten kapanmıştı. Yine Cuma günü 8.5949’dan kapanan Euro, Asya piyasalarının açılmasıyla birlikte kısa süreliğine 10 TL’nin üzerine çıktı. Sabah itibarıyla ise 9.59’lara kadar geriledi.

   GÜNCEL DOLAR, EURO, ALTIN FİYATLARI

   22 Mart 2021 saat 09:45 itibarıyla döviz ve altın fiyatları aşağıdaki gibidir:
   • Dolar: 7,8135 alış – 7,8308 satış
   • Euro: 9,2651 alış – 9,3180 satış
   • İngiliz Sterlini: 10,8568 alış – 10,8975 satış
   • Gram altın: 436,99 alış – 437,08 satış
   • Çeyrek: 702,00 alış – 727 satış

   MERKEZ BANKASI BAŞKANLIĞINA KİM ATANDI?

   Kasım 2020’de Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal, 19 Mart 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan bir kararla görevden alındı. Karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal’ın yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı. Bu karar Merkez Bankası’nın politika faizini 200 baz puan artırarak yüzde 19’a çıkarmasının ardından gelmesi dikkat çekti.

   NACİ AĞBAL NE KADAR GÖREVDE KALDI?

   8 Kasım 2020 tarihinde Murat Uysal’ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı’na atanan Naci Ağbal, fiyat istikrarını sağlamak ve sıkı para politikaları uygulamak için 2020 Kasım ve Aralık aylarında 675 baz puan faiz artırımına gitmişti. 2021 yılının Ocak ve Şubat aylarında faiz artırımına gitmeyen Merkez Bankası geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği son toplantıda 200 baz puanlık bir faiz artışı daha yaptı. Bu kararın ardından 133 gün sonra Merkez Bankası Başkanlığı görevinden alındı.

   YENİ TCMB BAŞKANI’NIN İLK GÖRÜŞMESİ BANKALARLA

   Hafta sonu Merkez Bankası Başkanının görevden alınması hafta başında piyasaları nasıl etkileyeceği merak edilirken, TCMB’nin yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu ilk temaslarını bankalarla gerçekleştirdi. Banka müdürlerinin nabzını tutan Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yönetimindeki banka genel müdürleriyle verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtirek, onlara verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

   ETİKETLER: , , ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.