Dört büyük kulüple bankalar arasında dev yapılandırma anlaşması!

   Dört büyük kulüple bankalar arasında dev yapılandırma anlaşması!

   Türkiye’de 4 büyük kulüp olarak bilinen Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile Ziraat Bankası, Halkbank, Denizbank ve Yapı Kredi bankaları arasında borçların yapılandırmasına dair anlaşma imzalandı.

   Dört büyük kulüp, yüklü miktarda borçlarından dolayı ekonomik zorluklar yaşıyorlar. Kullanılan kredilerin ödenmesinde yetersiz kalınıyor. Bu nedenle zaman zaman yardım kampanyaları düzenliyorlar. Borçların ödenmesine dair dev bir adım atıldı. Türkiye Bankalar Birliği ile 4 büyük kulüp arasında dev yapılandırma anlaşması imzalandı. Peki, yapılandırmanın detayları neler? Hangi bankalarla ne kadarlık yapılandırma anlaşması imzalandı? Yapılandırma ne zamana kadar geçerli olacak? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   Türkiye’nin en büyük dört kulübü olan Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor ile yine Türkiye’nin en büyük bankalarından olan Ziraat Bankası, Halkbank, Deniz Bank ve Yapı Kredi bankaları arasında 8,4 milyar liralık “Finansal Yeniden Yapılandırma” anlaşması imzalandı. Söz konusu anlaşma Denizbank Genel Müdürlüğü binasında imzalandı. İmza törenine; Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz ve Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu katıldı. Törene dair açıklamalarda bulunan TBB Yönetim Kurulu Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yaşanan zor süreci sıkıntısız bir şekilde atlattıklarını söyleyerek tüm taraflara teşekkür etti.

   YAPILANDIRMANIN DETAYLARI NELER?

   Ziraat Bankası, Halkbank, Deniz Bank ve Yapı Kredi Bankası ile 4 büyük kulüp arasında 8.4 milyar lira tutarında “Finansal Yeniden Yapılandırma” anlaşması imzalandı. Yapılan bu anlaşmaya göre, 2 buçuk yıllık bir geri ödemesiz dönem olacak. sonraki dönemlerde ise gelir performansına dayalı 9 buçuk yıllık finansman modeli oluşturulacak. Anlaşmaya dair açıklamada bulunan Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, ödemesiz dönem ile başlayacak geçiş sürecinde denk bütçenin oluşturulmasının kulüpler için hayati bir öneme sahip olacağını söyledi.

   YAPILANDIRMA TUTARI NE KADAR?

   Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, 4 büyük kulüple yapılan anlaşma sonrasındaki açıklamasında Türkiye’de sporun geliştirilmesi ve kitlelere ulaştırılmasının milli bir görev olduğunu ve bu nedenle kamu bankalarının öncülüğünde başlatılan yeniden yapılandırma sürecinde kendilerini de sorumlu hissederek ellerini taşın altına koyduklarını söyledi. Açıklamasının devamında, yapılan bu işin sözleşmeden öte Türk sporunun geleceğine atılmış bir imza olduğunu söyleyen Ateş; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Deniz Bank ve Yapı Kredi Bankalarının katılımlarıyla toplam 8.4 milyar liraya ulaşacak finansman paketini hayata geçirdiklerini belirtti.

   YAPILANDIRMA NE KADAR SÜRECEK?

   Yapılandırma anlaşmasıyla birlikte işleyecek yeni süreç hakkında bilgi veren Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, geçtiğimiz sene salgın koşullarından dolayı yumuşak geçişe imkân tanımak amacıyla geçirilen 1 yıllık ödemesiz döneme ilave ilk bir buçuk yıl daha kulüplerin söz konusu bankalara herhangi bir ödeme gerçekleştirmeyeceğini ve böylece toplamda iki buçuk yıl ödemesiz bir dönem oluşacağını söyledi. Ateş, daha sonraki dönemlerde ise performansa dayalı toplam 9,5 yıllık bir finansman modeli oluşturulacağını söyledi.

   YAPILANDIRMA ANLAŞMASI KULÜPLERİ RAHATLATACAK

   Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir de anlaşma ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Uzun süren görüşmeler neticesinde dört büyük kulübün yeniden yapılandırma anlaşmasına imza attığını belirten Özdemir, nu yapılandırmayla kulüplerin ciddi anlamda rahatlayacağını ve nefes alıp önlerine daha rahat bakacaklarını söyledi.

   Anlaşmaya dair bir diğer açıklama ise Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’den geldi. Cengiz, 1 yıldan söz edildiğini ancak bunun üç yıllık bir süreç olduğunu belirterek bankaların desteğinin sevindirici olduğunu söyledi. Açıklamasında yeni gelecek yönetimlerin de bu anlaşmaya uyması gerektiğini söyledi.

   Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise bu yapılandırma sürecine son bir senede dahil olduklarını ve 2.5 yıl önce başlayan bu sürece yaşanan şartlardan dolayı giremediklerini söyledi. Yapılan anlaşmaya uymak için uğraşacaklarını söyleyen Ali Koç, uyamadıkları dönemlerin de olacağını söyleyerek en büyük çözümün bahis gelirlerinin eskiden olduğu gibi yüzde 4,5 – 5’lere getirilmesi olduğunu söyledi.

   Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi de anlaşma ile ilgili bir açıklamada bulundu. Bugünün bir milat olduğunu ve gelecekte bunun hakkını verecek davranışlarda bulunacaklarını söyleyerek, ileride daha düzenli olmaları gerektiğini vurguladı.

   Son olarak Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu açıklamada bulundu. Anlaşmanın şartlarına uymayan kulüplerin TBB tarafından cezalandırılacağını vurgulayan Ağaoğlu, bu işi sadece borçların yeniden yapılandırması olarak değerlendirmenin doğru olmadığını ve Cumhuriyet tarihinde ilk defa Bankalar Birliği ile TFF’nin kulüplerin FFP ihlalinin önüne geçtiğini gördüklerini söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.