Diyanet açıkladı! 2021 fitre ücreti ne kadar?

   20.03.2021
   Diyanet açıkladı! 2021 fitre ücreti ne kadar?

   Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılı fitre miktarının ne kadar olacağını açıkladı. Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte 2021 yılı fitre miktarlarının ne kadar olduğu merak konusu oldu. Din İşleri Yüksek Kurulu, konuya dair açıklama yaparak fitre miktarını, kimlerin fitre verebileceğini ve fitrelerin zaman verilebileceğini paylaştı.

   Din İşleri Yüksek Kurulu, 2021 yılı Ramazan ayından 2022 yılı Ramazan ayına kadar geçerli olan fitre miktarını açıkladı. Peki, 2021 yılı fitre miktarı ne kadar? Fitre ne zaman verilir. Kimler fitre vermelidir? İşte fitreye dair tüm detaylar…

   2021 YILI FİTRE ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

   Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar geçerli fitre miktarının 28 lira olduğunu açıkladı. Ramazan Bayramına kavuşan, temel ihtiyaçları ve bir yıllık borçları dışında 80.18 gram altın veya bu miktara denk mülke sahip olan herkes, kendileri ve velayeti altında bulunanlardan her biri için 28 lira fitre vermekle yükümlüdür.

   FİTRE NEDİR?

   Fitre, insan olarak yaratılmanın ve ramazana kavuşup orucunu tutanların Rablerine şükürlerinin bir diğer ifadesidir. İslamiyet’te ramazan orucunu tutup bayrama kavuşan ve islami olarak zengin ya da varlıklı sayılanların belirli kimselere verdiği ve dinen vacip olan bir sadakadır. Asıl adı Fıtır Sadakası olan bu sadaka, halk arasında fitre olarak bilinir.

   KİMLER FİTRE VERMELİDİR?

   Ramazan orucunu tutup Ramazan Bayramına kavuşan, temel ihtiyaçları ve bir yıllık borçları dışında 80.10 gram altına veya buna denk bir mala sahip olan tüm Müslümanlar fitre vermekle yükümlüdür. Bir Müslüman kendisi ve ergenlik çağına girmiş oruç tutabilen çocuklarının fitresini vermekle yükümlüdür. Ebu Davut, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (S.A.V.) hür-köle, küçük-büyük ve kadın-erkek her Müslümana fitrenin gerektiğini söylediğini rivayet eder.

   FİTRE NE ZAMAN VERİLİR?

   nın dinen vacip olma zamanı Ramazan Bayramı’nın birinci günü olmakla beraber, bayramdan önce de sonra da verilebilmektedir. Yani Ramazan ayı içerisinde de verilebilir, bayramdan sonrada verilebilir. Ancak bayram namazından önce verilmesi müstehap olarak kabul edilir. Şafi mezhebine göre, fitreyi geçerli bir mazereti olmaksızın Ramazan Bayramının birinci günü gün batımından sonraya bırakmak haram olarak kabul edilir. Fitrenin ilk gününde verilmesi en uygun zaman olarak kabul edilir.

   FİTRE KİMLERE VERİLEBİLİR?

   Fıtır sadakası veya fitre, kişinin bakmakla yükümlü olmadığı ve maddi durumu iyi olmayan Müslümanlara verilir. Fitre veren kişi, fitreyi verdiği kişilerden doğrudan ya da dolaylı olarak yararlanmaması gerekir. Bu esas zekat için de geçerlidir.

   KİMLERE FİTRE VERİLEMEZ?

   Fitre ya da fıtır sadakası aşağıdaki kişilere verilemez:
   • Anneye,
   • Babaya,
   • Büyük annelere,
   • Büyük babalara,
   • Oğullara ve oğulların oğullarıyla bunlardan doğanlara,
   • Kızlara, kızların çocukları ve bunlardan doğanlara,
   • Eşlere,
   • Zenginlere,
   • Babası zengin olan ve ergenliğe girmemiş çocuklara,
   • Şafi mezhebi ve Abu Yusuf’a göre, Müslüman olmayanlara da fitre verilemez.

   FİTRE NASIL BELİRLENİR?

   Fitre ya da fıtır sadakası vermedeki amaç, bir fakirin içerisinde yaşadığı toplumun hayat standartlarına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanması ve bayram sevincine iştirak etmesidir.
   Günümüzde fıtır sadakasının veya fitrenin belirlenmesinde bir kişinin bir günlük ortalama gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın parasal karşılığıdır. Bir kişinin bir günlük gıda ihtiyacı her yıl gıda fiyatlarına bağlı olarak değişmektedir. Dolayısıyla fitre miktarları da buna bağlı olarak her yıl değişiklik göstermektedir. Fitre veren kişi en az bir fitre verebileceği gibi birden fazla da verebilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.