Bakan Pekcan açıkladı! Esnafa yeni yapılandırma imkanı

   20.03.2021
   Bakan Pekcan açıkladı! Esnafa yeni yapılandırma imkanı

   Koronavirüs salgını dolayısıyla borcunu ödeyemeyen esnaflar için müjde Ticarek Bakanı Ruhsat Pekcan’dan geldi. Bakan Pekcan, daha önce borcu yapılandırılan ancak ödeyemeyen veya yapılandırmadan faydalanamayan esnaf ve sanatkarların borçlarının yeniden yapılandırılacağını söyledi.

   Pandeminin olumsuz etkileri, iş yerlerinin kapanması ve çalışanların maaşları gibi birçok konuda kredi kullanıp borcunu ödeyemeyen veya daha önceki borçlarını yapılandırmış ama yine de ödeyememiş esnaf ve sanatkarların borçları için yeniden yapılandırma imkanı doğdu. Peki, borç yapılandırması nasıl yapılacak? Borçlar ertelenecek mi? Faizlere af gelecek mi? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kefaleti ile Halkbank’tan kredi kullanmış ancak ödeyememiş veya daha önceki yapılandırmalardan yararlanamamış, yararlandıysa bile yine de ödeyememiş vatandaşlara borç ertelemesi imkanı geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuya dair açıklamalarda bulundu. Pekcan, TESKOMB kefaleti ile Halkbank üzerinden kullanılan kredilerde TESKOMB’un alacağı gecikme faizlerinden vazgeçeceğini ve kredinin anapara borçlarına 18 ay taksitlendirme imkânı getirileceğini söyledi. Bu yapılandırma imkanının 18 Mart 2021 tarihi itibarıyla başladığını belirtti.

   BORÇ YAPILANDIRMASI NASIL OLACAK?

   TESKOMB kefaletiyle kullanılan kredi borçları yapılandırmasında, TESKOMB’un alacağı gecikme faizinden vazgeçilecek. Ana para borçlarına ise 18 ay taksitlendirme imkanı getirilecek. Yeni yapılandırmayla birlikte daha önce borcunu yapılandıran ve taksitleri devam esnafın kalan taksitleri ise faizsiz olarak 6 ay süreyle ertelenecek. Borç ertelemesine dair açıklamalarda bulunan TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, kredi faizlerinin uzun zamandır değişmeyerek yüzde 4 ile 4 buçuk arasında aynı kaldığını belirterek, esnafın aldığı kredilerden üç taksitini ödeyemeyenlerin bu yapılandırmadan yararlanamadığını söyledi. Başkan Akgül, pandemi devam ettiği için esnafın ödeme gücünün yerinde olmadığı ve bu nedenle esnafa kolaylık olması açısından alacakları gecikme faizlerinden vazgeçeceklerini söyledi.

   YAPILANDIRMAYA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?

   Yeniden borç yapılandırmasına şu an itibarıyla 100 bini aşkın kişinin başvuruda bulunduğunu belirten TESKOMB Başkanı Abdülkadir Akgül, toplamda 500 milyon lirayı geçen bir miktarın yeniden yapılandırılacağını söyledi. Bankadan kullanılan kredinin miktarı ise 3 ile 4 milyar lira arasında olduğunu belirtti.

   YAPILANDIRILAN BORÇLARA AY AY ERTELEME

   Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yeni yapılandırmayla birlikte daha önce borçlarını yapılandıran ve taksitleri devam eden esnaf ve sanatkarların kalan taksitlerinin 6 ay süreyle faizsiz olarak ertelendiğini söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.