Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek?

   19.03.2021
   Nakdi ücret desteği ne zaman bitecek?

   Pandemi dönemiyle birlikte verilmeye başlanan nakdi ücret desteğinin biteceği tarih, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan son kabine toplantısı ile birlikte yeniden gündeme geldi.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası yaptığı açıklamada, kısa çalışma ödeneğinin biteceği tarihi açıkladı. Bu açıklamayla birlikte gözler nakdi yardım desteğinin ne zaman biteceğine çevrildi.

   Son nakdi ücret desteği ödemeleri 9 Mart 2021 tarihinde vatandaşların hesaplarına yattı. Sistemde kayıtlı IBAN numarası olanların hesaplarına, olmayanların ise PTT şubelerine aktarıldı. İlgili vatandaşlar kimlikleriyle birlikte bu desteği PTT şubelerinden alabiliyorlar. Peki, nakdi ücret desteği ne zaman bitecek? Nakdi ücret desteğinin biteceği tarih belli oldu mu? Konuya dair detaylar haberimizde…

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklama ile kısa çalışma ödeneğinin ne zaman biteceğini söylemişti. Bu karar sonrası gözlerin çevrildiği nakdi ücret desteğinin ne zaman biteceği ile ilgili konuya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklık getirdi. Bakan Selçuk’un açıklamasına göre ücretsiz izne ayrılarak nakdi ücret desteğinden yararlanan vatandaşlar, bu destekten Mayıs ayına kadar yararlanabilecek. Pandeminin başlamasıyla birlikte verilmeye başlanan desteğin üzerinden neredeyse bir sene geçti.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN BİTECEK?

   Kısa çalışma ödeneğinin biteceği tarihin belli olmasından sonra, nakdi ücret desteğinin biteceği tarih de belli oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, normalleşme sürecinde istihdamı korumak için tedbirlere devam ettiklerini ve bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla “Nakdi Ücret Desteği” ve “Fesih Kısıtı”nın iki ay daha uzatıldığını açıkladı. Yani 17 Mart 2021 tarihi itibarıyla sonra eren nakdi ücret desteği Cumhurbaşkanı kararıyla iki ay daha uzatılarak 17 Mayıs’a ertelendi.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR OLDU?

   Nakdi ücret desteği, 2021 yılı için günlük 13 Ocak 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı 47,70 lira olarak belirlenmiştir. 2020 yılı boyunca günlük yaklaşık 39 lira olan nakdi ücret desteği ödenirken, yeni yılla birlikte asgari ücrete yapılan artış oranı kadar zam yapılarak 47,70 liraya çıkartıldı.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

   Koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal yaşama etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla, 4447 sayılı kanunun geçici 24. maddesi kapsamındaki çalışanlara ücretsiz izne çıkartıldıkları ve işsiz kaldıkları dönem için ödenen nakdi desteğe denir. Bu destek ‘İşsizlik Sigortası Fonu’ndan işsiz kalanların hesaplarına aktarılmaktadır.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

   • 4857 sayılı İş Kanunu’nun ilgili maddesine göre, ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan işçiler,
   • 15 Mart 2020 tarihinden sonra 4447 sayılı kanunun 51 inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen ve işsizlik ödeneğinden yararlanamayan işçiler nakdi ücret desteğinden yararlanabilmektedir.
   • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı alanlar nakdi ücret desteğinden yararlanamazlar.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.