Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması! Fiyatlar ne kadar olacak?

   Akaryakıtta tavan fiyat uygulaması! Fiyatlar ne kadar olacak?

   Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına dair aldığı karar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

   Akaryakıt dağıtım şirketlerinin ve bayilerinin haksız kar elde etmelerine dur denildi. Karar sonrasında bazı illerde 18, bazı illerde 15 kuruşa kadar kardan azaltılmalara gidildi.

   Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye’nin 81 ilinde iki ay süreyle akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına geçileceğini duyurdu. Karar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Akaryakıt şirketleri ve bayilerinin denetlenmesi üzerine haksız kazanç sağladığı tespitinin üzerine bu kararın alındığı belirtiliyor. Peki, akaryakıtta tavan fiyat ne kadar olacak? Benzin ve motorin tavan fiyatı ne kadar olacak? Konuya dair detaylar haberimizde…

   BENZİN VE MOTORİN TAVAN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

   Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yaptığı açıklamaya göre, akaryakıt şirketleri ve bayilerinin yapılan incelemelerde gizli zam yaptıklarının tespiti üzerine olağanüstü kurul toplantısı gerçekleştirilmiştir. Yapılan toplantıda, sektörün sürdürülebilir ve rekabetçi yapısını devam ettirmek, tüketicilerin haklarını korumak ve “kar oyunlarının” tekrarlanmamasını sağlamak amacıyla tavan fiyat uygulaması kararı alındığı belirtildi. Alınan karar kapsamında Türkiye’nin 81 ilinde uygulanacak tavan fiyatlar EPDK tarafından belirlenecek.
   Tavan fiyat uygulamaları aşağıdaki gibidir:
   • İstanbul’un Avrupa Yakası’nda benzinin litre fiyatı en yüksek 7,07 lira ve motorinin litre fiyatı en yüksek 6,43 lira olacak.
   • İstanbul’un Anadolu Yakası’nda benzinin litresi fiyatı en yüksek 7,08 lira ve motorinin litre fiyatı ise en yüksek 6,44 liradan satılacak.
   • Ankara’da benzinin litre fiyatı en yüksek 7,13 lira olurken, motorinin litre fiyatı en yüksek 6,49 lira olacak.
   • İzmir’de benzinin litre fiyatı en yüksek 7,16 lira olurken, motorinin litre fiyatı en yüksek 6,52 lira olacak.

   BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI NASIL HESAPLANACAK?

   Peki, EPDK’nın aldığı karara göre benzin ve motorin fiyatları nasıl hesaplanacak. Şöyle ki, TÜPRAŞ’ın akaryakıt çıkış fiyatına vergiler de dahil olmak üzere 70 kuruş eklenecek. Daha sonra rafinelere uzaklığa bağlı olarak iller arasında çeşitli farklar konulacak. Bunu bir önekle anlatacak olursak; İzmir’de TÜPRAŞ çıkışı + 70 kuruş eklenecek. Buna ilave uzaklık payı olarak da 9 kuruş eklenecek. Daha sonra da yüzde 18 KDV dahil edilecek. Bu uygulama ile ürünün satış fiyatı ortaya çıkmış olacak ve haksız kazancın önüne geçilmiş olunacak.
   Bu karar alınmadan önce şirket ve bayilerin motorinden litre başına aldıkları pay; İzmir’de 98-99 kuruş, İstanbul’da 88 kuruş ve Ankara’da 90 kuruş civarında bulunuyordu.
   Benzinde litre başına alınan pay ise; İzmir’de 96-97 kuruş, Ankara’da 90 kuruş ve İstanbul’da 86-88 kuruş dolaylarında seyrediyordu. Kararla birlikte bu paylar bazı illerde 18 kuruş bazı illerde ise 14 kuruşa kadar azaltıldı.

   AKARYAKIT BAYİ VE ŞİRKET PAYLAR NASIL DAĞITILACAK?

   EPDK, 2019 yılında yaptığı düzenleme ile satılan her litre akaryakıttan şirketlerin ve bayilerin alacağı payları belirlemişti. Bu düzenlemeye göre; akaryakıt şirketleri yüzde 45, akaryakıt bayileri yüzde 55 pay alıyordu. Alınan yeni tavan fiyat uygulamasına göre; 70 kuruşluk payın yüzde 55’ini bayiler, yüzde 45’ini şirketler alacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.