Araç alacaklar dikkat! Araba alımlarında taksit sayısı artırıldı

   Araç alacaklar dikkat! Araba alımlarında taksit sayısı artırıldı

   Ticaret Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren araç alımlarına ilişkin kararı resmen duyurdu. Araç alım-satımları ile ilgili düzenleme araç alacaklara büyük fırsatlar sağlıyor.

   Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’te yapılan düzenleme ile araç alımlarında taksitlendirme sayısında değişikliğe gidildi. Buna göre, araçların değerine göre taksit sayısı 24 aydan başlayıp 60 aya kadar çıkabilecek. Daha önce konut satışlarındaki taksit sayısı sınırı da kaldırılmıştır. Peki, araç alımlarında taksitlendirme nasıl işleyecek? Araç alımlarında kaç taksit olacak? Taksitlendirme araç fiyatlarını artırır mı? İşte taksit düzenlemesine dair tüm detaylar…

   Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile araç alım-satımlarındaki taksitlendirmede değişikliğe gidildi. “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik’te yapılan düzenleme ile artık araç satın alırken 60 aya kadar taksitlendirme yapılabilecek.

   ARABA ALIM-SATIMINDA TAKSİT NASIL OLACAK?

   Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre; fatura değeri 120 bin lira ve altındaki araç satışlarında 60 ay, 120 bin lira ile 300 bin lira arasındaki araç satışlarında 48 ay, 300 bin lira ile 750 bin lira arasındaki araç satışlarında 36 ay ve 750 bin liranın üzerindeki araç satışlarında 24 ay taksitlendirme yapılabilecek. Yapılan düzenlemede araç fiyatı arttıkça taksitlendirme imkanı düşmektedir. Bu değişiklikle birlikte orta gelir ve alt gelirli bireylerin araç satın almaları daha da kolay hale gelecek.
   Perekende işletmelerin mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süresi daha önce 12 ay olarak uygulanıyordu. Yine aynı işletmelerin bazı mal ve hizmetlerindeki taksit sayıları ise farklı sayıda olabiliyordu. Bu güne kadar, düzenleme yapılan hükümde araç ve konut satışı için ayrı bir taksitlendirme süresi belirtilmediği için, bu satışlar genel taksitlendirme süresine yani 12 ay taksit süresine tabi oluyorlardı.

   TAKSİT SAYISI NASIL BELİRLENİYOR?

   Halihazırda uygulanan mevcut hükümlerde araç ve konut satışına dair ayrı bir taksitlendirme süresi belirtilmediği için, bu satışlar genel taksitlendirme süresine göre yapılıyordu. Yani 12 ay taksit uygulaması geçerli oluyordu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), daha önce konut satışlarındaki taksit sınırlandırmasını kaldırmıştı. Yeni düzenleme ile birlikte araç alım-satımlarındaki taksit sayısını da 60 aya kadar çıkardı. Vade süresi araç fiyatlarına göre değişiklik göstermektedir. Konut satışlarında genel taksit sayısı 120 ay iken daha sonra bu vade 180 ay ve 240 aya kadar çıkartıldı.

   ARAÇ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

   Sıfır otomobil satın alırken mutlaka pazarlık edilmelidir. Bayiler kar satışları üzerinden bir miktar indirim daha yapabilirler. Bunun yanında otomobil için kullanılacak ekstra hediyeler talep edilebilir.
   Otomobili teslim almadan önce tüm özellikleri kontrol edilmelidir. Stepne, hava pompası, paspas, ilk yardım seti ve yangın söndürme tüpü gibi ürünlerin araçta olup olmadığı kontrol edilmelidir.
   Yine aracın kaportası, tamponları, cıvataları gibi dış görünüşleri de iyice kontrol edilmelidir. Ayrıca boya olup olmadığı, daha önce kullanılıp kullanılmadığı gibi durumlar da göz ardı edilmemelidir. Otomobil almaya gidildiğinde mutlaka araçtan anlayan biriyle gidilmelidir. Olası sahtekarlıkların kolayca anlaşılabilmesi için bu çok önemlidir.

   GÜNCEL ARAÇ FİYATLARI

   60 aya kadar taksitle alınabilecek bazı araç markaları ve fiyatları şu şekildedir:
   • Audi A3 Sportback: 397.000 TL,
   • BMW 118i: 407.600 TL,
   • Citroen C3: 145.500 TL,
   • Dacia Sandero: 121.900 TL,
   • Fiat Egea: 132.900 TL,
   • Honda Civic Sedan: 285.900 TL,
   • Jeep Renegade: 304.450 TL,
   • KIA Rio: 142.000 TL,
   • Mercedes B 180: 426.700 TL,
   • Mitsubishi Space Star: 177.000 TL,
   • Peugeot 208: 169.000 TL,
   • Renault Clio: 156.900 TL,
   • Seat Ibiza: 154.000 TL,
   • Suzuki Swift Hybrid: 189.900 TL,
   • Volkswagen Polo: 181.800 TL.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.