Evini yenileyene kentsel dönüşüm kredisi

   17.03.2021
   Evini yenileyene kentsel dönüşüm kredisi

   Türkiye’nin deprem kuşağında yer alması ve birçok yapının depreme dayanıksız olması devletin ilgili kurumlarını harekete geçirdi. Bu kapsam kentsel dönüşüm projeleri ile eski ve depreme dayanaksız evler yıkılarak deprem yönetmeliğine uygun konutlar yapılıyor.

   Evini kentsel dönüşüme sokmak isteyen ancak nakit ihtiyacı olan vatandaşlar için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi desteği verilmesi yönünde bir karara imza attı. Normal faiz oranlarından oldukça düşük olarak verilecek bu kredinin miktarında da yüzde 60 oranında artırıma gidildi. Peki, evini yenileyene ne kadar kredi verilecek? Bu krediden kimler yararlanacak? Kredi faiz oranları ne kadar olacak? Konuya dair tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   Ülke genelinde kentsel dönüşüme ilişkim tüm çalışmalar hızla devam ediyor. Gerek devlet, gerek bakanlıklar gerekse belediyeler üzerine düşen çalışmaları yerine getirmek için elinden gelen gayreti gösteriyor. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması ve her yıl irili ufaklı binlerce depremin meydana gelmesi eski yapıların yıkılma riskini artırıyor. Bu nedenle devlet düşük faizli kredi miktarında artırıma giderek evini yenilemek isteyen vatandaşlara büyük kolaylıklar sağlıyor.

   KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ NE KADAR?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda imzalamasıyla yürürlüğe giren karara göre, 6306 sayılı kanun kapsamındaki hak sahiplerine bankalardan kullandırılacak kredilere faiz desteği tutarlarında değişikliğe gidildi.
   Buna göre;
   • Oturduğu binasını güçlendirmek ve depreme dayanıklı hale getirmek isteyenlere verilen 50 bin liralık kredi tutarı 80 bin liraya çıkartıldı.
   • Evini kentsel dönüşüme sokarak tamamen yenilemek isteyenlere verilen 125 bin liralık kredi tutarı 200 bin liraya çıkartılmıştır.
   • Birden fazla evi olup, evini kentsel dönüşümle yenilemek isteyenlere verilen 625 bin liralık kredi limiti 1 milyon liraya çıkartılmıştır. Böyle tüm kredi kalemlerinde yüzde 60 oranında bir artış yapılmıştır.

   KREDİ VADESİ NE KADAR?

   kapsamında kullandırılacak olan kredi, hak sahiplerine 120 aya kadar vadelendirme imkanı ile verilmektedir. Verilen kredi miktarı günümüzde bir evin ortalama maliyetine denk gelmektedir. Günümüzde depreme dayanıklı bir konutun ortalama maliyeti yaklaşık 200 bin lira civarındadır.

   KREDİ FAİZ ORANLARI NE KADAR?

   6306 sayılı kanun kapsamında ilgili bakanlık tarafından riskli yapı olarak tespit edilen konut ya da işyeri gibi her türlü yapı için anlaşmalı bankalardan kullanılacak kredilere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteği ile standart konut kredi faizlerine göre çok daha uygun faiz oranı uygulanacak. Yani bakanlık tarafından desteklenen kredi faizleri yıllık olarak yüzde 4 ile yüzde 3 arasında daha düşük oranda verilecek.

   KREDİ FAİZ DESTEĞİNE NE ZAMAN BAŞVURULMALI?

   Kredi faiz desteğinden yararlanabilmek için yenilenecek yapının tahliye tarihinden itibaren bir yıl içerisinde bankaya başvuruda bulunulması gerekmektedir. Alınan karar kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan faiz destekli kredilerin kullanma süresi de bakanlık tarafından verilen faiz desteği uygunluk yazısından itibaren bir yıldır.

   KİRA YARDIMI ALANLAR KREDİDEN YARARLANAMIYOR?

   Faiz destekli krediden yararlanmak için kiracıların ilgili konutta en az bir yıl ve mülk sahiplerinin en az 5 yıl oturmaları gerekmektedir. Eğer bir binayı birden fazla kişi kullanıyorsa bu durumda tüm oturanlar aynı anlaşmalı bankadan kredi kullanmaları gerekmektedir. Devletten kira yardımı desteği alanlar ise bu faiz destekli kredi imkanından yararlanamıyor.

   BAKAN MURAT KURUM’DAN AÇIKLAMA

   Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Cumhurbaşkanının imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan karar ile ilgili olarak, kentsel dönüşümü hızlandıracak ve vatandaşlara mali kolaylıklar getirecek bir düzenlemeyi daha hayata geçirdiklerini söyledi. Yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlar için kredi miktarlarını artırdıklarını da dile getiren Bakan Kurum, yapılarını yenileyen vatandaşlar için KDV indiriminden sonra attıkları bu yeni adımla ülkenin tamamında deprem dönüşüm sürecinin daha da hızlanacağını ve vatandaşların sağlam ve güvenli yuvalara kavuşturmak için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.