İşten çıkarma yasağının biteceği tarih belli oldu

   17.03.2021
   İşten çıkarma yasağının biteceği tarih belli oldu

   Koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmeye başlamasıyla birlikte ülke genelinde birtakım tedbirler hayata geçirildi. Bu tedbirlerden biri de çalışanların haklarının korunması için devreye sokulan işten çıkarma yasağıdır. İşten çıkarma yasağı, ilan edildiği günden bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından defalarca uzatılmıştı.

   Binlerce çalışanın merakla beklediği işten çıkarma yasağı ile ilgili alınan son karar geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı. Alınan kararı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden duyurdu. Peki, işten çıkarma yasağı uzatıldı mı? Yasak ne zaman bitecek? İşten çıkarma yasağının ihlalinin cezası nedir? İşte merak edilen konuların tüm detayları…

   15 Mart’ta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrasında alınan kararlar hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıda alınan en önemli kararların başında kısa çalışma ödeneğinin biteceği tarih ve işten çıkarma yasağının ne zaman biteceği ile ilgiliydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde kısa çalışma ödeneğinin Mart ayı sonunda biteceğini açıklamasının ardından gözle işten çıkarma yasağının biteceği tarihe çevrildi. Peki işten çıkarma yasağı ile ilgili hangi karar alındı şimdi buna bakalım.

   İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTİYOR?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı ve’de yayımlanan kararla, 17 Mart 2021’de sona erecek olan işten çıkarma yasağı 2 ay süreyle uzatıldı. Buna göre, işten çıkarma yasağı 17 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek.
   İşten çıkarma yasağı, koronavirüs tedbirleri kapsamında 4857 sayılı İş Kanunu’nun 10. Maddesinin 1. ve 2. fırkalarında yapılan düzenlemeyle işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik olarak düzenlenmişti.
   16 Nisan 2020 tarihinde İş Kanunu’na eklenen geçici maddeyle iş veya hizmet sözleşmelerinin; ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerde, iş sözleşmesi süresinin sona ermesi durumunda, iş yeri faaliyetlerinin durması ve sona ermesi gibi durumlar dışında çalışanın iş akdinin işveren tarafından feshedilmesi 3 ay süreyle uzatılmıştı. Bu süreler Cumhurbaşkanı tarafından uzatılabiliyordu. Yine aynı düzenlemede, işverene çalışanlarını üç ay süreliğine ücretsiz izne çıkarma yetkisi de verilmişti.

   AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI SELÇUK TWİTTER’DAN DUYURDU

   Cumhurbaşkanı kararı ile Resmi Gazete’de yayımlanan işten çıkarma yasağı iki ay süreyle uzatıldı. Buna göre, 17 Mart’ta sona erecek olan yasak 17 Mayıs 2021 tarihinde sona erecek. Bu kararı; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Twitter hesabından “Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için tedbirlerimize devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı’nı 2 ay süreyle uzatıyoruz.” ifadeleriyle duyurdu.

   İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI CEZASI NE KADAR?

   İşten çıkarma yasağını ihlal ederek kanuna aykırı şekilde fesih yapan işverenler, fesih tarihinde geçerli olan brüt asgari ücret tutarında idari para cezası ile cezalandırılmaktadır. Yani işveren 2021 yılı içerisinde kanuna aykırı şekilde iş fesihi yaparsa 3 bin 577 lira para cezası ödeyecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.