TOKİ konut satışlarında ikamet şartı var mı?

   16.03.2021
   TOKİ konut satışlarında ikamet şartı var mı?

   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın geçtiğimiz aylarda satışa sunduğu konutlar için ikamet şartının olup olmadığı merak ediliyor.

   TOKİ’nin satışa sunduğu konutlar için başvuruda bulunacak olan vatandaşlar, ikamet ettikleri yer dışındaki konutlar için başvuruda bulunup bulanamayacaklarını araştırıyor. Peki, TOKİ konut satışlarında ikamet şartı var mı? Başka bir ilden konut satın almak için başvuru yapılabiliyor mu? TOKİ konut satışlarına başvuru için şartlar neler? Konuya dair detaylar yazımızın devamında…

   Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), geçtiğimiz aylarda farklı illerde ve farklı özelliklerde konutları satışa çıkardığını duyurmuştu. Konut satışlarının bir kısmı 3+1 dairelerden oluşurken bazıları 2+1 dairelerden oluşmaktadır. Yani konutlar dar ve orta gelirli gibi her aile düşünülerek satışa sunulmuş. Burada asıl önemli olan, söz konusu bu satışlara başvuruda bulunacak vatandaşlar sadece ikamet ettikleri yerlerdeki konutlar için mi başvurabilecek yoksa ikamet ettikleri yerlerin dışında kalan satışlar için de başvuruda bulunabilecekler mi?
   TOKİ, konut satışlarını kuralı ve kurasız olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleştiriyor. Söz konusu bu satışların bir kısmı orta gelirli aileler için yapılırken, büyük bir kıs mı da dar gelirli aileler için gerçekleştiriliyor.

   TOKİ KONUT SATIŞLARINDA İKAMET ŞARTI VAR MI?

   Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), satışa sunduğu konutlar için başvuru şartlarını açıkladı. Bu şartlardan en önemlisi ise ikamet şartıdır. Yani TOKİ’den 1+1 ve 2+1 konutlardan satın alacak olan alt gelirli bireylerin konut satışı yapılan il veya ilçede ikamet etmesi gerekmektedir. İkamet edilen şehrin dışında başka bir şehirdeki dar gelirli konut satışlarına farklı şehirlerden başvuru gerçekleştirilemez. TOKİ’nin orta gelirli ailelere hitap eden 3+1 özellikli konutlarına başvurular için yine ikamet şartı aranmaktadır. Yani konutun satışı yapılan ilde ikamet etme şartı vardır. Başka illerden başvurular kabul edilmemektedir.
   Ancak TOKİ’nin kurasız olarak satışa sunduğu konutlarda ikamet şartı aranmaz. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, kurasız konut satışları ile ev alacaklar için ikamet şartı aranmadığı belirtilir. İsteyen herkes her ilde veya ilçedeki satış ilanlarına başvuruda bulunabilecek. Başvuru için olası özel şartlar aranırsa bu başvuru kitapçığında özellikle belirtilmektedir.

   TOKİ DAR GELİRLİ AİLELER İÇİN YAPILAN UCUZ KONUTLARA BAŞVURU ŞARTLARI

   TOKİ tarafından dar gelirli aileler için yapılan ucuz konut projelerine başvuru için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartları taşıyan aileler bu konutlardan yararlanabilecek. Şartlar aşağıdaki gibidir:
   • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
   • Konut projesinin yer aldığı il sınırları içerisinde en az bir yıl ikamet etmek ve ikamet kaydının bu ilde olması,
   • Daha önce TOKİ kredisi kullanmamış olmak ve TOKİ konut projelerinden yararlanmamış olmak,
   • Konut projesine başvuruda bulunacak olan kişinin; kendisine, eşine ya da bakmakla yükümlü olduğu çocuklara ait tapu dairelerinde herhangi bir taşınmaz kaydının olmaması gerekir.
   • Başvuruda bulunacak kişinin en az 25 yaşında olması gerekir.
   • Başvuruda bulunacak kişinin hane halkı toplam gelirinin 5.500 liradan fazla olmaması gerekir. Bu kriter İstanbul’da ikamet edenler için 6.000 lira olarak belirlenmiştir.

   TOKİ KONUT SATIŞLARINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

   TOKİ konut satışlarından ev almak isteyen bireyler başvuruları, https://www.toki.gov.tr/ internet adresi üzerinden yayımlanan ilanlardan gerçekleştirebiliyor. Başvuru şartlarının uygun olması durumunda talep edilen peşinat Halkbank ve Ziraat Bankası üzerinden yatırılacak. TOKİ’nin belirlediği tarihlerde başvuru formu ve peşinat için gerekli miktarın yatırıldığına dair banka dekontu başvuru esnasında teslim edilecek. Bu şekilde başvurular gerçekleştirilmiş olacak. Daha sonra kuralar için belirlenen tarihlerde kuralar çekilecek ve kurada ev çıkan ailelerle satışa dair sözleşmeler hazırlanarak satışlar gerçekleştirilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.