İlave istihdama 100 bin TL kredi müjdesi!

   15.03.2021
   İlave istihdama 100 bin TL kredi müjdesi!

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün açıkladığı ekonomi reform paketinde çalışma hayatına ilişkin birçok düzenleme yer aldı. Bu düzenlemeler arasında küçük ölçekli firmalara, istihdam edecekleri her bir ilave için “” kefaletiyle finansman desteği sağlanacak.
   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınının istihdamda oluşturduğu tahribatın giderilmesi amacıyla “İlave İstihdama Finansman Desteği” adı altında yeni bir destek paketi açıkladı ve bu paket en kısa sürede hayata geçirilecek. Küçük ve mikro ölçekli firmalar için açıklanan bu kredi desteği 6 ay geri ödemesiz şekilde kullandırılacak. Peki, ne kadar finansman desteği olacak? Finansman desteği mekanizması nasıl işleyecek? Kimler bu destekten yararlanabilecek? İşte ilave istihdama finansman desteği ile ilgili detaylar…

   İLAVE İSTİHDAM FİNANSMAN DESTEĞİ NEDİR?

   Geçtiğimiz gün açıklanan “Ekonomi Reform Paketi” kapsamında istihdamı teşvik eden yeni bir destek modeli hayata geçiriliyor. “İlave İstihdama Finansman Desteği” ismiyle açıklanan bu model, nakit sıkıntısı çeken mikro ve küçük ölçekli firmalara can suyu olacak. Bu modelde küçük ölçekli firmalara, ilave her bir istihdam için 6 ay geri ödemesi olacak şekilde 100 bin liraya kadar kredi desteği verilecek. Kredi geri ödeme vadesi 24 ay yani iki yıl olacak. Kredi desteği “Kredi Garanti Fonu” kefaleti ile verilecek olup, firma en çok 5 kişilik ilave istihdam için bu uygulamadan yararlanabilecek.

   İLAVE İSTİHDAM FİNANSMANINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

   İlave her bir istihdam için 100 bin liraya kadar kredi desteğinden likidite veya nakit sıkıntısı çeken mikro ve küçük ölçekli firmalar yararlanabilecek.
   Firmalar normal çalışanları hariç olmak üzere ilave olarak çalıştıracakları her bir kişi için 24 ay vade ve 6 ay geri ödemesiz şekilde bu krediyi kullanabilecek. Yani firmaların toplamda 30 ay gibi bir geri ödeme süresi bulunuyor.
   Krediler, Kredi Garanti Fonu kefaletiyle alınmak zorundadır. Bunun harici kredi desteği verilmeyecek.
   Bir firma en çok 5 kişi için bu destekten yararlanabilecek. Yani 5 kişi için en çok 500 bin lira kredi çekebilecek.

   FİNANSMAN DESTEĞİ NASIL VERİLECEK?

   Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı reform paketi sonrası, mikro ve küçük ölçekli firmalar mevcut çalışanlarına ek olarak 3 personel daha çalıştırırsa, bu durumda her bir kişi için 100 bin liralık kredi kullanabilecek.
   En fazla 5 kişi için geçerli olacak olan destekten en fazla 500 bin lira kredi kullanılabilecek.
   Kullanılacak olan kredi “Kredi Garanti Fonu” kefaletiyle 24 ay vadeli ve 6 ay geri ödemesiz şekilde kullandırılacak.
   Krediyi kullanan firmalar, yıl boyunca ödedikleri sosyal sigorta ve işsizlik sigortası primlerini kredi finansman maliyetinden düşebilecekler.
   Yıllık prim teşviki ise yıllık en az 13 bin 952 lira olacak.
   Daha önce “Nakdi Ücret Desteği”nden yararlanıp işten çıkardığı çalışanını tekrar istihdam eden firmalar da gerekli şartları taşımaları durumunda bu “İlave İstihdama Finansman Desteği” imkanlarından yararlanabilecek. Yani o firmalar da her bir ilave istihdam için 100 bin liraya kadar kredi kullanabilecek.

   PROGRAMDA YER ALAN DİĞER DÜZENLEMELER

   Açıklanan ekonomi reform paketinde çalışma hayatına dair yer alan bir diğer düzenleme ise, kısmi çalışmaya ilişkin düzenlemedir. İş Kanunu veya İş Mevzuatına da giren kısmi çalışma, halk arasında part-time çalışma olarak da bilinmektedir. Açıklanan programa göre, kısmi çalışanların hafta tatilleri, yıllık ücretli izni hak etme süreleri, kıdem tazminatına hak kazanma süreleri gibi konular kanunlarda açıkça belirtilecek şekilde düzenlemeler yapılacak. Böylece kısmı çalışanlarla ilgili mevzuatta yer alan eksiklikler giderilmiş olacak ve çalışanların mağdur olmasının önüne geçilecek.
   Çalışma hayatına dair diğer düzenlemeler de özetle şu şekildedir.
   İstihdam teşvikleri sadeleştirilerek yeniden düzenlenecek.
   Genç istihdamın artırılmasına yönelik “Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi” hazırlanarak hayata geçirilecek.
   Meslek Eğitim Merkezleri’nin daha cazip hale getirilmesi için kalfalık döneminde ödenen ücretler artırılacak.
   Meslek Eğitim Merkezleri’nde eğitim gören öğrencilerin ücretleri de yine devlet tarafından karşılanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.