Süt desteği ödemeleri ne zaman yapılacak?

   Süt desteği ödemeleri ne zaman yapılacak?

   Hayvancılıkla uğraşan çiftçiler için müjdeli haber Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’den geldi. Bakan Pakdemirli 2020 yılı Ekim-Kasım dönemi için çiftçilere süt desteği ödemelerinin başlayacağını duyurdu. Bakanın verdiği müjdeyle birlikte gözler desteklerin ne zaman verilmeye başlanacağına çevrildi.
   Bakan Pakdemirli, Erzurum’da düzenlediği “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi Lansmanı” programında, hayvancılığı yaygınlaştırmak ve geliştirmek için çok önemli projeleri hayata geçirdiklerini ve bu kapsamda çalışmalara devam edeceklerini söyledi. Bu projelerin en önemlilerinden birinin de süt desteği ödemeleri olduğunu belirtti. Peki, çiftçiye süt desteği ödemesi ne zaman yapılacak? Kimler yararlanabilecek? Konuya dair detaylar yazımızın devamında…

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2020 yılının Ekim ve Kasım ayları için; 243 bin 128 süt üreticisine, 1 milyon 550 bin 719 ton çiğ süt için 424 milyon 194 bin lira süt desteği ödemesi yapacaklarını açıkladı. Üreticilerin desteklenmesi kapsamında önemli adımların atıldığını ifade eden bakan Pakdemirli, son 19 yılda hayvancılığa toplam 73 milyar lira destek verdiklerini, bunun da 16 milyar lirasını son 3 yılda ödediklerini belirtti. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte hayvancılıkta yerli ve kaliteli üretim anlayışına hız kattıklarının altını çizen bakan, son üç yılda hayvancılık için verilen desteği iki kattan daha fazla artırdıklarını ve 7,8 milyar liraya çıkardıklarını söyledi.

   KALİTELİ SÜT TEMİNİ İÇİN PRİM DESTEKLERİ ARTTI

   Yerli ve kaliteli süt temini için çiğ süt üretimine oldukça önem verdiklerini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiğ süt prim desteğini son 3 yılda 1,3 kat artırarak 695 milyon liradan 1milyar 600 milyona çıkardıklarını söyledi. Damızlık büyükbaş hayvanlardan daha fazla buzağı elde etmek için yapılan çalışmalardan geçen yıla göre 250 bin adet daha fazla buzağı aldıklarını ifade eden Bakan Pakdemirli, “Besilik materyal üretim merkezi niteliği taşıyan GAP, DAP, KOP ve DOKAP bölgelerinde 738 ahır ve ağıl yapımına 110 milyon lira hibe desteği ödedik. Tüm bu çalışmalar sonucunda hem hayvan varlığında hem de hayvansal üretimde ciddi artışlar yaşıyoruz. Son üç yılda, büyükbaş hayvan varlığımızı yüzde 5,4 artışla, 18,2 milyon başa yükselterek Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaştık. Küçükbaş hayvan varlığımızı ise yüzde 17,3 artışla, 54,1 milyon başa çıkardık. Son 3 yılda 10 milyon küçükbaşı sürülere kattık. Hamdolsun bugün Türkiye küçükbaş hayvan sayısında Avrupa’da bir, büyükbaş hayvan sayısında da ikinci sıradadır. Böylece süt üretimimiz yüzde 4 artışla 23 milyon tona, kırmızı et üretimimiz ise yüzde 7,4 artışla, 1,2 milyon tona ulaştı.” dedi.

   ÇİN’E SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İHRACATI YAPILDI

   Hayvancılığa verilen destek sonrası Çin’e süt ve süt ürünleri ile kanatlı et ve ürünlerinin ihracatına da başlandı. Yapılan tüm çalışmaların sonucunda canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin dış ticaretinde 2019 yılında 585 milyon dolar, 2020 yılında 727 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verildi.
   Bakan Pakdemirli, “Etçi ve Kombine Irklarının Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında yaptığı konuşmada, bu projeyi suni tohumlama uygulamalarının az olduğu illerin ilçe ve köylerinde yaygınlaştıracaklarını ve böylece yüksek verimli etçi ve kombine ırk boğaların kullanılmasıyla suni tohumlamanın ve yüksek verimli kültür ırklarının yaygınlaştırılmasını sağlayacaklarını ifade etti. Bu projeye 65 milyon lira bütçeyle başladıklarını ve projenin 2022 ve 2023 yıllarında da devam edeceğiniz söyledi.

   SÜT ÜRETİCİLERİNE DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

   Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi” bütçesine göre il sayılarını da artıracaklarını ifade ederek, projenin 2020-2023 yıllarını kapsadığını ve toplam bütçenin 193,3 milyar lira olduğunu söyledi.
   Bakan Pakdemirli süt desteği ödemelerinin ne zaman yapılacağına dair soruya ise, destek ödemelerinin bugün saat 18:00 itibarıyla yapılacağını ve üreticilerin hesaplarına aktarılacağını söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.