Emeklilere müjde! İkramiyelere zam yolda…

   12.03.2021
   Emeklilere müjde! İkramiyelere zam yolda…

   Emekli ikramiyelerine zam haberi emekli vatandaşlar arasında heyecan yarattı. Emekli vatandaşlar için Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer defa olmak üzere yılda iki defa verilen ikramiyelere zam yapılması teklifi meclise sunuldu. Bu haberin yayılmasıyla birlikte emekli vatandaşların gözleri meclise çevrildi. Emekli ikramiyelerine ne kadar zam gelecek? Teklif kabul edilecek mi? Teklif ne zaman yasalaşacak? Milyonlarca emekliyi ilgilendiren bu soruların cevaplarını yazımızda inceledik. İşte emekliye zam haberlerinin detayları…

   Emekli maaşlarının düşük olması hayat pahalılığı dolayısıyla zor geçinen emekli vatandaşlar, özellikle pandemiyle birlikte daha da zor duruma düşerek geçim sıkıntısı yaşıyorlar. Emeklilerin durumunu bir nebze olsun iyileştirmek için geçtiğimiz günlerde meclise bir kanun teklifi sunuldu. Bu teklif geçim sıkıntısı yaşayan emekli vatandaşlar arasında oldukça heyecan uyandırdı. Ancak teklif henüz meclisten geçmiş değil halihazırda görüşmeler devam ediyor. Teklifin içeriğinde ise emekli ikramiyelerine hatırı sayılır bir oranda zam yapılması mevcut. Teklifin kabul edilmesi durumunda önümüzdeki bayramlarda verilmesi planlanıyor.

   EMEKLİ İKRAMİYELERİNE ZAM YAPILACAK MI?

   Pandemi süreciyle birlikte başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada ekonomik anlamda sıkıntılar yaşanıyor. Bu durumdan en çok geliri düşük olan vatandaşlar etkileniyor. Pandeminin kötü etkisini önlemek amacıyla devlet, milyonlarca vatandaşa maddi destek imkanı sağlıyor. Bu süreçte en çok etkilenen gruplarından olan emekliler için de bir maddi destek imkanı düşünülüyor. Buna göre, Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere verilen ikramiyelere zam yapılması mecliste görüşülmeye başlandı. Emekli ikramiyelerine zam için gösterilen gerekçe ise ikramiyelerin emekli vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamadığı, alım gücünün düştüğü ve koronavirüs salgınının neden olduğu ekonomik zorluklar olarak gösteriliyor.

   EMEKLİ İKRAMİYELERİNE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

   Pandeminin neden olduğu olumsuz ekonomik şartların harcamaları artırdığı ve bayramlarda verilen ikramiye paralarının harcamaları karşılamadığı görülmektedir. Bu nedenle emekli vatandaşların aldığı ikramiyelere ve maaşlarına zam yapılması teklifi meclise sunuldu. Meclise sunulan teklife göre, 1000 lira olarak ödenen emekli ikramiyeleri, zaman yapılması durumunda 1,500 lira olarak belirlenecek. Ayrıca emekli aylıklarına da ekstra bir zammın yapılması da düşünülüyor. Bu tekliflerin kabul edilmesi durumunda, emekli vatandaşlar bayram öncesi 1,500 lira ikramiye ve enflasyon farkı alabilecek.

   ZAMDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

   Zam haberleriyle birlikte en çok merak edilen konuların başında, bu zamdan kimler yararlanabilecek sorusu yer alıyor. Olası zam durumunda kimlerin bundan yararlanacağına birlikte bakalım.
   Geçmiş dönemlerde emekli ikramiyesi alan; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı bünyesinde emekli maaşı alan tüm vatandaşlar bu zamdan faydalanabilecek. Teklifin meclisten geçmesi durumunda önümüzdeki bayram ikramiyeleri zamlı olarak verilecek. Ayrıca, enflasyon farkı uygulamasının da onaylanması halinde gelecek yıllar bu oranlarda güncelleme yapılacak.

   EMEKLİ İKRAMİYESİ ZAMMINDAN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

   Emekli ikramiyesi zammından yararlanmak için çok fazla bir şart bulunmamaktadır. Birkaç genel şartın taşınıyor olması yeterlidir ve bu şartlar aşağıdaki gibidir:
   • Vatandaşların; SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı gibi farklı sigorta kapsamlarından birinde emekliliğe hak kazanmış olması gerekir.
   • Emekli olmayan memur ve çalışanlar bu zamlardan yararlanamazlar. Zamdan yararlanmanın tek şartı ikramiyelerin verildiği tarik itibarıyla emekli olunmasıdır.
   Özetleyecek olursak; emekli ikramiyeleri için zam teklifi meclise sunuldu ve görüşülmeye devam ediyor. Yetkililerin bu konuyla ilgili yakın zamanda açıklama yapması bekleniyor. Kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda zamlı ikramiyelerin önümüzdeki bayramlarda verilmesi hedefleniyor. Emeklilere az da olsa can suyu olacak bu zammın bir an önce çıkması ve sahiplerine ulaştırılması en büyük temennilerimizdendir. Şimdi tüm emekliler meclisten gelecek güzel haberleri bekliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.