Kısa çalışa ödeneği ile ilgili flaş gelişme!

   12.03.2021
   Kısa çalışa ödeneği ile ilgili flaş gelişme!

   Pandemi süreci ile başlayan kısa çalışma ödeneğinde sona yaklaşılıyor. Bu ay son kez verileceği açıklanan kısa çalışma ödeneği uygulamasının güncel durumunu İŞKUR paylaştı.
   Türkiye İş Kurumu’nun (İŞKUR) açıkladığı son verilere göre, Ocak 2021’de 1 milyon 401 bin kişinin, Şubat 2021 de ise 100 bin kişi eksilerek 1 milyon 296 bin kişinin kısa çalışma ödeneği uygulamasından yararlandığını açıkladı. Daha önce alınan bu uygulamanın Mart 2021 sonunda bitirme kararında bir değişiklik olmazsa, Nisan 2021 itibarıyla söz konusu çalışanlar normal çalışma düzenine geçecek. Sürecin olumsuz devam etme ihtimaline karşılık bir buçuk ay süreyle ücretsiz izin kullandırılabilecek.

   NE KADAR KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ÖDENDİ?

   İŞKUR verilerine göre, Şubat 2021 itibarıyla 1 milyon 300 bin kişiye yapılan kısa çalışma ödemesi tutarı 2 milyar 58 milyon 656 bin lira olarak açıklandı. 2021 Ocak-Şubat döneminde sisteme aktarılan tutar toplam 4,2 milyar liraya ulaşmıştır. Yine İŞKUR verilerinde ücretsiz izne çıkarıldığı için nakit ücret desteği alan kişi sayıları da paylaşıldı. Buna göre, Nisan 2020 ile Şubat 2021 döneminde 2 milyon 506 bin 62 kişinin nakdi ücret desteğinden yararlandı. Şubat ayı itibarıyla halen 707 bin kişinin de ücretsiz izinde olduğu için bu ücret desteğinden yararlandığı paylaşıldı.

   İŞSİZLİK SİGORTASI FONU VARLIKLARI NE KADAR OLDU?

   Pandemi sürecinde gerek gerekse nakdi yardımlar dolayısıyla İşsizlik Sigortası Fonu varlıklarında da gerilemeler yaşandı. 2020 yılını 103 milyar lira nakitle kapatan fon, 9 Mart 2021 itibarıyla 93 milyar 975 milyon 166 bin liraya geriledi. Fonun 2019 yılındaki varlığı ise 131 milyar lira civarında idi.
   Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle işten çıkarma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması iki ay daha uzatıldı. Buna göre 17 Mart’ta başlayacak olan uzama süresi 17 Mayıs’a kadar devam edecek. Aylık 1.420 lira olan nakdi ücret ödemeleri de bu tarihe kadar devam edecek. Kısa çalışma uygulaması ise Mart sonu itibarıyla sona eriyor. Buna karşılık iş dünyası, kısa çalışma uygulamasının da iki ay süre ile uzatılarak işten çıkarma yasağı ile aynı tarihte bitmesini talep ediyor. Bu talep ilerleyen günlerde cumhurbaşkanı tarafından nasıl değerlendirilecek hep birlikte göreceğiz.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

   İş yerlerinde çalışmaları geçici olarak durdurulması ya da çalışma sürelerinin kısıtlanması halinde 3 aydan fazla olmamak şartı ile sigortalı çalışanlara, çalışamadıkları dönemler için ödenen nakdi desteğe kısa çalışma ödeneği denir. Kısa çalışma ödeneği, İşsizlik Sigortası Kanunu’nun Ek 2. Maddesiyle düzenlenmiştir. Buna göre, sigortalı çalışanın çalışmadığı gün ücreti hesaplanarak İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödenir. Çalışılmayan gün için ödenecek tutar ise, çalışanın prime esas kazancının yüzde 60’ı kadardır. Yani asgari ücretin bir buçuk katına kadardır.

   KISA ÇALIŞMA BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

   Kısa çalışma ödeneğine başvuru için aşağıdaki belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler hazır hale getirilerek İŞKUR’a başvuruda bulunulması gerekir. burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise başvuruyu çalışanların değiş iş verenin yapması gerektiğidir. Talep edilen belgeler şu şekildedir:
   • Kısa çalışma ödeneği talep formu,
   • İş yerinde çalışan sigortalı listesi,
   • Çalışma süresinin azaltıldığını veya faaliyetin kısmen/tamamen durdurulduğunu ispatlayan belgeler,
   • Bu belgeler; maaş bordroları, puantaj kayıtları, üretimin azalması veya siparişlerle sözleşmelerin feshedildiğine dair belgeler gibi evraklar olabilir.
   • Devletin resmi makamlarınca iş yerinin faaliyeti durdurulan iş yeri kapsamında olduğunu gösteren belgeler.
   Belgeler İŞKUR’a teslim edildikten sonra yapılacak incelemelerin sonucu beklenir. Ödeneğin uygun görülmesi halinde İŞKUR tarafından işverene e-posta yoluyla bildirilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.