Haciz sorgulama nasıl yapılır?

   02.03.2021
   Haciz sorgulama nasıl yapılır?

   Borçlu kimselerin en çok merak edip araştırdığı konular arasında haciz yer alıyor. Çünkü borcun ödenmemeye devam etmesi ile birlikte haciz işlemlerinin başlayacağını borçlu kişi bilir. Peki haciz süreci nasıl başlar, haciz nedir? İşte haciz ile ilgili merak edilen her şey haberimizde yer alıyor.

   HACİZ NEDİR?

   Haciz diğer adı ile icra takibi olan bir süreç olup borçlu kişi için netleşmesi ile birlikte kişinin hem menkul hem de gayrimenkul varlıklarına alacaklı kişinin talebine göre el konulması anlamına gelmektedir.

   Haciz kavramı hem alacaklı hem de borçlu tarafın ikisini de ilgilendiren yasal bir kavramdır. Buna bağlı olarak haciz kişinin borcunu istenen zaman dilimi içinde ödememesi durumunda ve ödeme konusunda bir adım atmaması takdirde devlet tarafından alınması anlamına geliyor.

   Tüzel kişi veya alacaklı kişinin borcunu haciz yolu ile almak istediği takdirde İcra Mahkemesi’ne dava açması gerekir. Buna bağlı olarak haciz sorgulama işlemi ile birlikte icra dosya takibi aynı süreçleri kapsıyor. İcra dosyaları, bağlı olduğu icra müdürlüklerinin sisteminde kayıtlı olmalarından dolayı UYAP ile e-Devlet sistemleri üzerinden de haciz sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

   KISA MESAJ İLE HACİZ SORGULAMA NASIL YAPILIR

   Yasal olarak dosyaların tek bir platform üzerinde toplanmasına imkan tanıyan son derece kullanışlı bir sistem olan UYAP aracılığı ile de kişiler isimlerine bir haciz işlemi olup olmadığını icra dosyaları üzerinden takip edebilirler.

   UYAP sistemi üzerinden haciz sorgulama işlemi yapabilmek için ilk olarak sisteme kayıtlı olmak gerekiyor. Kayıt işlemi onaylandıktan sonra kişilerin SMS yolu ile icra bilgilerine ulaşmalarına olanak sağlanır.

   Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom operatörlerinden herhangi birisini kullanan kişiler SMS ile icra bilgisine ulaşma hizmetinden yararlanabiliyorlar. Her sorgulama için kişiler vergiler dahil 1,5 TL ücret alınmaktadır.

   Sorgulama yapmak isteyen kişiler telefonlarının mesaj bölümüne giderek TC kimlik numaraları ile birlikte dosya numaralarını girerek 4060’a mesaj göndermeleri gerekir.

   E-DEVLET İLE HACİZ SORGULAMA NASIL YAPILIR

   Devlet ile ilgili tüm işlemlerin yapıldığı bir platform olan e-Devlet sistemi üzerinde haciz işlemleri ile ilgili sorgulama da yapılmaktadır.

   Haciz sorgulama işlemini yapmadan önce kişiler kendilerine ait olan TC kimlik numarası ve şifre ile birlikte sisteme girip oradan Adalet Bakanlığı tarafından oluşturulmuş olarak ‘Dava Dosyası Sorgulama’ sayfalarına girmeleri gerekir.

   Sonrasında çıkan ekranda sorgulama işlemi başlatmak için ‘kimliğimi şimdi doğrula’ seçeneğini seçmek gerekir.

   TCKN ile birlikte e-Devlet şifresi istenen tüm alanlar doldurulur.

   Tüm alanlar eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan ‘sisteme giriş yap’ seçeneğini işaretleyerek istenen bilgilere ulaşılmış olur.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.