İnternetten vergi ödeme nasıl yapılır?

   01.03.2021
   İnternetten vergi ödeme nasıl yapılır?

   Vergi borcu olan binlerce vatandaş vergi dairesine gitmeden online olarak vergi borcunun nasıl ödeneceğini araştırıyor. Peki internetten vergi borcu ödemesi nasıl yapılır? İşte online vergi borcu ödemenin detayları…

   Binlerce vatandaş uzun zamandır online vergi borcu yapılandırması, vergi borcu ödemenin yollarını araştırıyor. Gündemden düşmeyen ve büyük bir merakla araştırılan vergi borcu ödemelerine dair tüm gelişmeleri haberimizden öğrenebilirsiniz.

   ONLİNE VERGİ BORCU ÖDEME

   Online olarak internet üzerinde  vergi yapılandırması yapacak kişinin e-Devlet şifresi veya İnternet Vergi Dairesi (İVD) kullanıcı kaydına sahip olması gerekiyor.

   Bunlara sahip olan kişinin sonrasında yapması gereken işlem ise borcun tamamını ödemek istiyorsa eğer hesaba giriş yapıp ardından yapılandırdıkları miktarın üzerinde bulunan ‘ÖDE’ bölümünü işaretleyip, ‘DEFATEN’ kısmını seçmelidir. Taksite bölerek ödeme yapmak isteyen kişi ise ‘TAKSİTLE’ bölümünü seçmelidir.

   Eğer kişi taksitlerin hepsini yatırmak istiyorsa ekranda bulunan ‘ÖDE’ bölümünü işaretlemeli ancak tek taksit ödemesi gerçekleştirecekse taksiti seçmesi gerekir. Ödeme ekranı çıktığından kişi ödemeyi banka kartı üzerinden yapacaksa kullandığı banka kartının aynı zamanda kredi kartı özelliğine de sahip olması gerekir. Eğer banka kartının kredi kartı olma özelliği bulunmuyorsa kart ‘TANIMSIZ’ olarak nitelendirilerek ödeme gerçekleşmemiş olacak.

   Kredi kartı olmayan kişilerin kartlarında yeteri kadar limit olmadığı takdirde ya da kredi kartı kullanılmıyorsa alternatif olarak şu yolları deneyebilirler;

   Kredi kartı bilgilerinin girilmesi gereken ödeme ekranın üst sekme kısmında bulunan ‘E-Banka Hesabı’ kısmına tıklayarak çıkan ekranda Ziraat Bankası veya Vakıfbank kullanan kişilerin giriş yaparak ödeme için çıkan ekran üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. Eğer bu seçenekte bulunan kriterlere de sahip değilseniz ödemeyi vergi dairesi üzerinde yapmanız gerekecektir.

   Sizin için en yakın olan vergi dairesini ziyaret ederek ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

   BAKANLIKTAN AÇIKLAMA GELDİ

   İçişleri Bakanlığı konu ile ilgili olarak yapılandırmadan yararlanmak isteyen vatandaşların son ödeme sürelerinin 1 Mart itibari ile 24:00’ta sona ereceğini ödeme yapmak isteyen vatandaşlar için vergi daireleri ile birlikte diğer kamu dairelerine gidecek vatandaşlar için açık olacağını bununla birlikte 21:00’dan itibaren başlayacak sokağa çıkma yasağının bu kurumlarda çalışan personelin yasaktan muaf tutulacağı bilgisi yer aldı.

   Bugünün yanı sıra vergi borcunu ödeyecek vatandaşlar için vergi daireleri hafta sonu sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen açık tutuldu ve vergilerini ödemek isteyen vatandaşlarda bu durumdan yararlanabilip borçlarını ödeyebildiler. Vergi borçlarında yeniden yapılandırma uygulaması bu akşam sona eriyor.

   Konu ile ilgili yetkililerden gelecek bir açıklama olması halinde haberlerimizde mutlaka yer alacaktır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.