İş kuracaklara 65 bin TL hibe!

   22.02.2021
   İş kuracaklara 65 bin TL hibe!

   İş kurmayı hedefleyen vatandaşlar tarafından KOSGEB destekleri yakından takip ediliyor. Bu bakımdan KOSGEB tarafından desteklenen sektörler bazında iş kurmak isteyen kişiler için 5 bin TL kuruluş yardımından başlayan 65 bin TL’ye kadar finans imkanı sağlanıyor. Bu destek Geleneksel Girişimcilik Desteği kapsamında sağlanıyor. Peki KOSGEB desteklerinden nasıl yararlanılır?

   İş kuracak vatandaşlar tarafından KOSGEB destekleri oldukça çok merak edilip yakından takip ediliyor. KOSGEB’in desteklenen sektörlerde iş kurmak isteyen kuruluşlar için 5 bin TL’den başlayıp 65 bin TL’ye kadar varan parasal imkanlar sağlıyor. Bu destekler ise Geleneksel Girişimcilik Desteği kapsamında sağlanmaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar KOSGEB resmi internet sitesini ziyaret edebilirler.

   HİBE DESTEĞİ 65 BİN TL’YE ÇIKARILDI

   İşletme Gideri Desteği, Kuruluş İşlemleri Desteği ve Kuruluş desteği olarak toplamda 65 bin TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir.

   Geleneksel Girişimcilik Destek Programı ise kendi işini kuran vatandaşlar için bu işlerinde başarı sağlayabilmek için ve faaliyetlerine devam edebilmeleri için yardımcı olmayı hedefliyor. KOSGEB desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin başvurularının onaylanması için bazı özel hususlarının olması gerekiyor. Bu hususlardan birinci KOSGEB tarafından “Girişimcinin destek programı başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payı (işletme kuruluşunun ilan edildiği sicil gazetesinde yer alan ortaklık yüzdesi) en az %50 olmalıdır. Destek programı süresinde (başvurunun uygulama birimi tarafından uygun bulunarak onaylandığı tarihten itibaren iki yıl) girişimcinin ortaklık payı %50’nin altına düşemez.” Olarak açıklandı. Tüm KOSGEB girişimlerinin öncelikle bu maddeyi sağlaması gerekir.

   KURULUŞ İŞLEM DESTEĞİ

   İş yeri kuruluşu sırasında yapılan resmi işlemler, izinler, onaylar, sigorta ve ruhsat gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL,

   İŞLETME GİDER DESTEĞİ

   Sözleşme imza tarihi sonrasında 12 ay süre ile belge karşılığı olacak şekilde işletme giderlerinin (su, tanıtım, elektrik, ısınma, iletişim ve kira) en fazla yüzde 60 oranını geçmeyecek şekilde senelik toplam 15 bin TL,

   KURULUŞ DESTEĞİ

   Sözleşmenin imza tarihinden itibaren bir yıllık (12 ay) boyunca belge karşılığı olacak şekilde işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, donanım, yazılım, sarf malzeme, ara madde, ofis malzemesi gibi maliyetleri için vergiler içinde en fazla 45 bin TL destek verilmektedir.

   BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILACAK?

   KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen vatandaşların ilk olarak kurumun resmi internet sitesini ziyaret etmeleri gerekir. Ardından buradan sertifika başvurusu yapmaları gerekir. Geleneksel Girişimci Destek Programı başvurusunda bulunacak kişilerin sonra online eğitimlere katılmaları gerekir. Online eğitim sona erdikten sonra sertifika alınır ve iş kurulacak alana ait proje KOSGEB’e sunulur. Proje onaylanırsa destek sağlanacaktır. Başvuru işlemleri ile ilgili detaylı bilgiye KOSGEB iletişim kanalları üzerinden öğrenilebiliyor.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.