Ücretsiz izin ve kısa çalışma ödenekleri uzadı

   18.02.2021
   Ücretsiz izin ve kısa çalışma ödenekleri uzadı

   Pandemi sürecinde hem işverenler hem de çalışanlar için maddi imkanlarını bir nebze de olsa rahatlatabilmek amacı ile kısa çalışma ödeneği ile birlikte ücretsiz izine ayrılan çalışanlara verilen ücretsiz ödenekleri ile ilgili son tarih belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son tarihleri açıkladı. Kısa çalışma ödeneği en son ne zaman alınacak? İşte detaylar…

   Sektörel, ekonomik, bölgesel kriz ve zorlayıcı nedenlerle işyerindeki çalışma süresi azalan çalışanlara İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden ödenen kısa çalışma ödeneği sona eriyor. Son tarih kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklandı.

   Salgın tedbirlerinden etkilenen hizmet sektörleri başta olmak üzere esnaflarımızın ve şirketlerimizi bulunduğunu da biliyoruz. 311 milyar lirayı bulan destek ve teşviklerle bu sıkıntıları bir nebze hafifletmenin gayreti içerisindeyiz. Sosyal destek kısa çalışma ödeneği, normalleşme desteği başlıkları altında milletimize aktardığımız kaynak 53 milyar lirayı buldu. Kısa çalışma ödeneğinin süresini son kez olarak mart ayının sonuna uzattık.

   İŞKUR KAYIT

   IBAN bilgileri olmayan vatandaşlar ödemelerini PTT üzerinden alabilmektedirler. IBAN numarasının kayıtlı olması ödemelerin kişilerin hesaplarına yatması bakımından büyük öneme sahip. Yapılan açıklamaya göre işsizlik maaşı ya da kısa çalışma ödeneğinin hesaba yatırılması için önce https://esube.iskur.gov.tr/ giriş yapmak gerekiyor. Sayfaya giriş yaptıktan sonra çıkan ekrandan “IBAN bilgilerinizi girmek veya güncellemek için tıklayınız.” Bölümüne tıklayın ve açılan sekmeden en altında bulunan IBAN kutusu yazan ve paranın yatmasını istediğiniz hesabın bilgilerini girin . Bilgilendirme metnini okuyup kabul ettikten sonra kaydetme tuşuna basmayı unutmayın. Bu işlemler tamamlandıktan ödemeler kişilerin kaydettikleri Iban numarasına yatırılacaktır.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

   Koronavirüs salgının ülkemizde görülmeye başlaması ile birlikte pek çok iş kolunda sıkıntılar yaşanmasına neden oldu. İşten çıkarmaların önüne geçmek ve hem çalışanların hemde işverenlerin zorluk yaşamamaları adına kısa çalışma ödeneği devreye sokuldu. Bu ay son bulması beklenen kısa çalışma ödeneği ile ilgili son yapılan açıklamaya göre Mart ayının sonuna kadar devam edeceği yönünde oldu. Yine yapılan son açıklamada Mart ayından itibaren kademeli normalleşme yoluna gidileceği belirtildi. Buradan da anlaşılacağı gibi yavaş yavaş normalleşme sürecine girileceği. Mart ayından itibaren kafe ve restoranların açılacağı ilan edildi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.