İkinci el araç alırken bunlara dikkat!

   17.02.2021
   İkinci el araç alırken bunlara dikkat!

   Pandemi dönemi ile birlikte ikinci el otomobil fiyatları tarihinin rekorunu gördü. Koronavirüs salgını ile birlikte sıfır araçların üretiminin durması ikinci el araçlara ilginin artmasına neden oldu. İkinci el araçlara olan ilginin artması fırsatçıları da harekete geçirdi. Peki ikinci el araç alırken nelere dikkat etmek gerekir?

   Pert, hurda, ağır hasarlı olarak nitelendirilen araçların bazı parçalarını kullanıp araçlara ekleme yapan dolandırıcılar, ikinci el araç almak isteyen vatandaşların son zamanlarda korkulu rüyası olmaya başladı. Piyasada ekleme olarak geçen bu araçların ilk görüşte farklı araçlardan alınarak düzeltildiğini anlamak çok zor.

   İkinci el araç almak isteyen pek çok vatandaş ekspertize gittiğinde hayal kırıklığına uğradığı biliniyor. Ekspertiz sırasında başka araçlardan alınan parçaların kaynak yapılarak birleştirildiği ortaya çıkıyor.

   Aynı zamanda çok bilinmiyor olsa da T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan ‘İkinci El Kara Taşıtları Ticareti Hakkında Yönetmelik’te ikinci el otomobil satışında satıcı tarafından alan kişiye garanti belgesi sunulur.

   Yönetmelik kapsamında oto ekspertiz raporu notere sunulmak zorundadır hatta 8 yaş üzeri ve 160 bin kilometrenin üzerinde olan araçlar için de bu raporun zorunluluğu bulunuyor.

   Bu noktada satın alma işlemi sırasında ekspertiz süreci oldukça önemlidir. Birçok vatandaş ekspertiz mağduriyeti yaşanıyor.

   KAYNAK KISMI NASIL ANLAŞILIR?

   İki araçtan elden edilen malzemelerle sağlam açar ortaya çıkarmak son derece usulsüz ve araç fabrikasyon verilene uymayan bir işlemdir. Bu konuda uzmanların yaptığı açıklama ise ağır hasar gören 2020 model bir araç 2015 model önden ağır hasar görmüş bir araçla kaynak yapıldığında 2020 model bir araç elde edilmiş oluyor. Gerçekte ise aracın önü 2020 model iken arkası 2015 model bir araç oluyor. Tabi ki bu durum fiyata da yansıyor.

   2020 model bir araçla 2015 model arası bir fiyat farkı oluyor ve bu durumda vatandaş ciddi oranda zarar görmüş oluyor.

   Uzmanlar iyi bir ekspertizin bu durumu anlamamasının imkansız olduğunu ifade ediyor.

   Bu işleme maruz kalmış araçlarla kaza yapmak ciddi ölüm riskleri olduğu biliniyor. Kaza sırasında kaynak yerlerinden kırılarak çok yüksek oranda ölüm riski olduğu ortaya çıkıyor. Kırılan bir şeyin tekrar yapılması gibi ek yapılan noktalardan kısımlarından araç ikiye ayrılıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.