Kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşından mı düşecek?

   15.02.2021
   Kısa çalışma ödeneği işsizlik maaşından mı düşecek?

   Pandemi sürecinin devam etmesi ile birlikte pek çok kimsenin aklında kısa çalışma ödeneklerinin devam edip etmeyeceği sorusu geliyor. Peki kısa çalışma ödeneği kişilerin işsizlik ödeneklerinden mi kesiliyor? Kısa çalışma ödeneği uzayacak mı?

   Koronavirüs salgının da bir yıl geride kaldı. Salgının tüm dünyada etkisi hala devam ediyor. Virüsün etkileri çalışma hayatını da önemli oranda etkiliyor. Pek çok iş kolunda çalışmalar ya durma noktasına girdi ya da ara verildi. 2020 yılı ile birlikte tüm dünyada çalışma biçimlerinin değiştiği çalışma ortamında değişikliğe gidildiği ve ücret gelirlerin elde edilmediği için sosyal korumaya ihtiyaç duyulduğu bir sene oldu.

   2020 yılı ile birlikte bir çok kanuni düzenleme ve uygulama birbirini takip etti. Kanun yapıcılar açısından da son derece zor bir yıl oldu. Özellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bu zamana kadar hiç karşılaşmadıkları bir süreçle karşı karşıya kaldılar. Başta Bakan Zehra Zümrüt Selçuk olmak üzere Bakanlığa bağlı tüm birimler ve personel bu dönemde en büyük yükü sırtlayan kişiler oldular. Bu süreçte önemli bir sınavdan geçmiş oldular.

   Küçük ve büyük ölçekli işletmeler çok zorluk yaşadı ve hala yaşamaya devam ediyorlar. Yeni dönemle birlikte mali yapıları düzlüğe çıkaracak her türlü önlemi almak önemli olacak.

   Tüm bu olumsuzluklara karşılık devlet tüm imkanları ile çalışma hayatını ayakta tutabilmek için var gücü ile çalışıyor.

   Koronavirüs salgının görülmesi ile birlikte çalışanları korumak amacı ile can simidi görevi üstlenen kısa çalışma ödeneği ile ilgili merak edilen sorular bulunuyor.

   İKİ DÖNEME YAYILDI

   Kısa çalışma uygulaması hayata geçmesi ile birlikte başvuru süresinde son tarih 30 Haziran 2020 olarak belirlenmişti. 1 Haziran tarihinden itibaren normalleşme ile birlikte kısa çalışma başvuruları 30 Haziran’da son buldu. Bu süreçte kısa çalışmadan yararlanma süresi 3 aylık sürede Cumhurbaşkanlığı kararı ile uzatıldı ve kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar için son tarih 28 Şubat olarak kararlaştırıldı. Kısa çalışma ödeneğinde de ise son başvurularda değişiklik olarak 31 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmış oldu. Ocak ayında başvuruda bulunanlar için de kısa çalışma ödeneğinden  faydalananlar da Nisan ayının sonuna kadar kısa çalışma ödeneğinden faydalanmış olacak.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZAYACAK MI?

   Kısa çalışma ödeneği ile birlikten işsizlik ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler için de ücretsiz izin desteği paketi devreye sokuldu. Şubat ayı ile birlikte her iki paket son bulacak. Kısa çalışma ödeneğinin ve ücretsiz izin destek ödemelerinin devam edip etmeyeceği merak edilen konular arasında. Ancak konu ile ilgili henüz bir karar verilmemiş olup. Önümüzdeki haftalarda bir açıklama yapılması bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.