Marketlere satış sınırı

   11.02.2021
   Marketlere satış sınırı

   Zincir marketlerde mobilya, elektronik, sigara ve beyaz eşya satışı noktasında sınırlama getirileceğinin duyurusu yapıldı. Peki sınırlama kapsamında neler yer arıyor?  Sınırlama ne tür marketleri kapsıyor? İşte detaylar…

   Mobilya, sigara ve elektronik ya da beyaz eşya ürünlerinin zincir gıda marketlerinde satış sınırlaması getirileceği yönünde bir düzenleme olacağı sektör görüşüne açıldı.

   Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan kanun taslağı içerisinde perakende ticaretin rekabet şartlarına göre yapılması, tüketicinin korunması ile birlikte perakende işletmelerinin de dengeli olarak büyümesi amaçlandığı için bu yönteme başvurulacağı belirtiliyor. Taslakta yer alan maddeler arasında ise sigara ve beyaz eşyanın da yer aldığı ürünlerin her zincir mağazada bulunmayacağı belirtiliyor.

   Alışveriş merkezleri (AVM) ile zincir marketlere mesafe ve nüfus kriteri ile birlikte satışa konu olabilecek ürünlerde de değişikliğe gidilecek.

   AÇILIŞ SAATİ 11:00’DE OLACAK

   Düzenleme elektronik ortamda satış yapanlarla birlikte 1,500 metrekareden büyük mağazarları kapsamayacak. Zincir gıda marketlerinin içerisinde sigaranın da dahil olduğu tütün mamulleri, cep telefonu, mobilya, elektronik ve beyaz eşya satışı olmayacak. Yine aynı şekilde zincir gıda marketlerinin de açılışı Pazar günleri 11:00’de gerçekleşecek.

   Bu satış sınırlaması ile birlikte zincir mağazaların geleneksel perakende işletmelerine olumsuz etkilerini en aza düşürmek ve perakendecileri koruma altına almayı hedefledikleri için yapılacak.

   Düzenleme aktif hale gelmeden önce sektörün görüşlerine başvurulmasını sağlayacak ardından sonuca göre TBMM’ye gönderilerek kabul edilip faaliyete geçilecek.

   Zincir marketlerin yaptığı rekabete dayalı olarak perakende marketlerin önüne geçerek satışların azalmasına neden olduğu göz önüne alınarak yeni bir yasa hayata geçiriliyor. Bu yasa ile birlikte marketlere satış sınırlaması gelecek. Satış sınırlaması gelen marketler ise zincir marketler olacak. Marketlere sınırlama getirilecek ürünler ise mobilya, tütün ve mamulleri,  elektronik, beyaz eşya olacak. Ancak bu kapsam da Alışveriş merkezleri (AVM) ile zincir marketlere mesafe ve nüfus kriteri ile birlikte satışa konu olabilecek ürünlerde de değişikliğe gidileceği esnek gösterileceği belirtiliyor. Tüm bunların yanı sıra bu zincir marketlerin açılışı Pazar günü saat 11’den önce gerçekleşmeyecek. Yasanın faaliyete geçmesinden önce sektörün yorumları alınacak ve bunlara göre karar verilip yasa Meclise sunulacak. Sonucun ne göstereceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

    

    

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.