Youtuber’lara vergi cezası

   09.02.2021
   Youtuber’lara vergi cezası

   Youtube üzerinden canlı yayın yaparak verginden muaf olma dönemi artık sona eriyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından başta Youtube olmak üzere diğer sosyal medya platformları üzerinden içerik paylaşımı yaparak gelir elde eden kişiler için vergilendirme noktasında özel bir inceleme başlattıklarını duyurdu.

   En başta Youtube olmak üzere sosyal medya platformları üzerinden özel içerik üreterek gelir elde eden gelir sayısında artış gelirin vergilenmesi konusunda özel bir inceleme Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak.

   Maliye Bakanlığı tarafından yapılan inceleme gerçek kişilerin hesaplarına Google Ireland üzerinden geriye dönük 5 yıllık vergi incelemesi yaptığını duyurdu. Buna bağlı olarak bazı kimselere cezalı tarhiyatlar gönderildi. (Tarhiyat: Vergi alacağının kanunda öngörülen matrah yani oluşan net vergilendirilecek miktar üzerinden belirtilen oranlara göre hesaplanmasıdır)

   İZLENME SAYISINA GÖRE GELİR

   Başta Youtube olmak üzere çeşitli sosyal platformlar üzerinden özel içerik üreterek gelir elde edenlerin sayısında meydana gelen artışa bağlı olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından özel bir inceleme başlatıldığı açıklandı. Abone sayısı 1000 üzerinde olan kişilerin Youtube yüklenen videolar için 4 bin saat izlenme sırını aştıktan sonra reklam verileceği duyuruldu. Video yükleyen kişiye izlenme sayısına göre reklamlardan para kazanacak.

   Gelir Vergisi Kanunu içerisinde bu yol ile elde edilen gelire yönelik henüz net bir bilgi olmadığı için Youtuber’lar Gelir İdaresi’ne başvurarak elde ettikleri gelirin vergiye tabi olup olmadığını sormaya başladı.

   ELDE EDİLEN GELİR VERGİYE TABİ

   Başkanlık, bu gelirlerin bir tür emek-sermaye organizasyonuna dayandığını, kazanç sağlama niyet ve kastının bulunup bulunmamasının ticari faaliyet niteliğini değiştirmediğini bildirdi. Buna bağlı olarak Gelir Vergisi Kanunu içerisinde yer alan 37.’nci maddeye göre her türlü ticari ve sınai faaliyet sonucunda elde edilen kazançlar ticari kazanç olarak belirlendiği için elde edilen gelirlerin vergiye tabi olduğu sonucuna varıldı.

   KİM NE KADAR KAZANIYOR?

   Danla Bilic 4 yıl önce makyaj videoları ile Youtube girdi ve şuan abone sayısı 2.9 milyon. İddilara göre aylık kazancının 300 bin TL’i geçiyor. Bir çok marka tarafından reklam teklifi alan Bilic, tanıtım başına 90 bin TL istediği biliniyor.

   Enes Batur, Youtube’da 13.9 milyon abonesi ile aylık 400 bin TL kazanç sağladığı iddialar arasında yer alıyor.

   İddialara göre aylık kazançları yüksek olan Youtuberlar şunlar;

   Ruhi Çenet: 300 bin TL

   Orkun Işıtmak: 250 bin ile 300 bin TL

   Duygu Özaslan: 65-80 bin TL

   Reynmen: 220 bin TL

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.