Ev alırken emlakçı komisyonu ne kadar?

   08.02.2021
   Ev alırken emlakçı komisyonu ne kadar?

   Ev sahibi olmak isteyen herkes belli bir bütçe ve birikimle birlikte yola çıkarlar. Peki süreçte nelere dikkat etmek gerekir? İşte ev alırken yapılacakların listesi..

   Ev alırken dikkat edilecek hususlar içerisinde sadece evin satış bedeli kadar para değil ekstra da harcamaların olduğunu bilmek gerekir.  Son anda zorluk yaşamamak adına öncesinde bir ödeme planı oluşturmak iyi olacaktır.

   EMLAKÇI KOMİSYONU NEDİR?

   Konut alıcısı ile ev sahibi arasında arabuluculuk görevi yapan kişiler emlakçılardır bu hizmet için de alınacak tutar yasalarla belirlenmiş durumdadır. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik, emlakçının satış bedeli üzerinden %4 oranında (KDV dahil değil) hizmet bedeli alabileceği bilgisi yer alıyor. Yönetmelik içerisinde yer alan ilgili madde şu şekildedir;

   “Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satın bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz. “

   Konut satışı sırasında emlakçıya verilecek en fazla tutar yüzde 4 oranındadır bunun yarısını alıcı kalan yarısını da satıcı karşılar. Bahsi geçen yüzde 4’lük oran üzerinden aynı zaman yüzde 18 oranında KDV de eklenecektir.

   EMLAKÇI KOMİSYONU HESAPLAMA

   Pek çok kimse tarafından komisyon hesaplamanın nasıl yapıldığı merak ediliyor. Örnek verilecek olursa 200 bin TL değerinde bir ev alınıyor olsa bu tutarın yüzde 2’lik oranı 4 bin TL’dir. 4 bin TL üzerinden verilecek KDV ise 720 TL’dir. Yani hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı olarak 4720 TL emlakçı komisyonu ödemek gerekecek. 200 bin TL’lik bir satıştan emlakçının alabileceği en yüksek tutar 9.440 TL’dir. Ancak emlakçı ile pazarlık yapılarak daha az ödeme yapılabilir.

   KOMİSYONU EMLAKÇI KİMDEN ALIR?

   Emlakçı komisyonu hem satıcıdan hem de alıcıdan olmak üzere iki şekilde tahsil edilir. İki taraftan alınan miktar toplamda evin tutarının yüzde 4’ünü geçmez. Yüzde 4’lük tutarın yüzde 2’sini alıcı verirken yüzde 2’sini de satıcıdan alır. Tarafların anlaşması durumunda da komisyon sadece tek taraftan da alınır. Verilecek olan yüzde 2’lik tutarda KDV oranı dahil değildir. O miktara birde KDV oranı eklenerek ödeme gerçekleştirilir.

   Ev kiralamalarında ise bu miktar 1 kira bedeli olarak belirlenmiştir. Emlakçının alacağı bu miktar yasal olup alıcı ve satıcı aralarında anlaşmaya varmaları durumunda ise emlakçı tutarı tek taraftan tahsil edilir.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.