Yeni zamla birlikte araç çekme ücretleri ne kadar oldu?

   30.01.2021
   Yeni zamla birlikte araç çekme ücretleri ne kadar oldu?

   Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yeni bir UKOME toplantısı düzenlendi. Düzenlenen bu toplantı ile birlikte İstanbul’da araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni bir karar alındı. Park yasağı nedeniyle çeşitli bölgelerden çekilen araçların büyük bir kısmı belirlenen otoparklara çekiliyor. Bu süreçte araç çekme için sürücülerden bazı ücretler talep ediliyor. Yediemin otoparkına götürülen araçlar için alınan araç çekme ve bununla birlikte park etme ücretlerine, yapılan görüşmelerin ardından artış yapılmasına karar verildi.

   İstanbul için geçerli olan kararların alınması adına gerçekleştirilen toplantı Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapıldı. Toplantıda alınan karar sonrasında Yediemin otopark ücret tarifesinde araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir ücret düzenlemesine gidildi. Bu karar İstanbul’da bulunan tüm araç sahiplerini yakından ilgilendiriyor. Yapılan ücret düzenlemesi Adalet Bakanlığı Lisanslı Yediemin Depoları Yönetmeliği 2021 ücret tarifesi çerçevesinde görüşmeler sonrasında hazırlandı.

   ARAÇ ÇEKME VE OTOPARK ÜCRETLERİ NE KADAR OLDU?

   Araç çekme ve otopark ücretlerinde yapılan düzenleme sonrasında ücret tarifesi de belirlendi. Park yasağının gerçekleştiği durumlarda araç çekme ücretinde artışa gidildi. Daha önce 130 lira olan araç çekme ücreti yapılan yeni düzenleme ile birlikte 160 lira 5 kuruş olarak açıklandı.

   Park yasağının olduğu bölgeler dışında çeşitli özel sebeplerden dolayı araç taşıma işlemleri de kilometre başına değerlendiriliyor. 5 kilometreye kadar olan bölgelerde araç taşıma işlemleri daha önce 100 liradan yapılıyordu. Ancak yapılan düzenleme sonrasında 160 lira 5 kuruşa çıkarılmış oldu. 5 kilometrenin dışında kilometre başına yapılan düzenleme ile 5 lira olan ücret 9 lira 60 kuruş olarak açıklandı.

   Araçların bulundukları bölgeden çekilmesi ya da trafikten men edilmesinin ardından Yediemin otoparkına götürülmesi üzerine park ücretleri de değişti. Günlük olarak otomobiller için 12 lirayken gelen zam sonrasında 16 liraya yükseldi. Ardından motosikletlerde 5 lirayken zam sonrasında 8 lira oldu. Kamyonet, minibüs gibi araçlar için bu fiyat 12 liradan 17,6 liraya kadar çıktı.

   ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ İÇİN YENİ KARAR ÇIKTI!

   Gerçekleştirilen toplantıda yeni kararlara da yer verildi. Bu süreçte özel halk otobüslerinin İETT çatısı altında bir araya getirilmesi üzerine işlem güvenliğinin gerçekleştirilmesi için plaka düzenlemesine gidilmesine karar verildi. İşlem güvenliğinin sağlanması için ise seri plaka düzenlemesinin getirilmesi planlandı.

   Daha önce meclis kararı ile şehirde özel halk otobüsü sistemi tamamen kaldırılmıştı. Bu otobüslerinde İETT çatısı altında hizmet vermesine karar verildi. Bunun ardından İETT tarafından gerekli işletim sistemlerinin uygulanması planlandı. Yapılan son UKOME toplantısında ise özel halk otobüslerinin plakalarında bazı düzenlemelerin yapılmasına karar verildi. Hem işlem güvenliğinin sağlanması hem de takibin daha kolay hale gelmesi için plakalarda bulunan harf gruplarının değiştirilmesine karar verildi. Bu durumda araçlara seri plaka verilmesi yönünde bir düzenlemenin yapılabileceği belirtildi.  Yapılan düzenleme ile birlikte ortak bir seri plakası düzenlemesine gidilmesi oybirliği ile kabul edilmiş oldu.

   4 YENİ TAKSİ DURAĞI KURULACAK!

   Yapılan toplantının ardından Bayrampaşa’da bulunan Büyük İstanbul Otogarı’na alınan karar ile birlikte 4 yeni taksi durağı kurulmasına karar verildi. Kurulması planlanan taksi duraklarının İBB tarafından işletilmesine karar verildiği duyuruldu.

   Otogar içerisinde taksi durumunun bir karmaşa içerisinde olduğuna vurgu yapıldı. Bölgede taksilerin işgal ettikleri alanların 25 yıldır bir sorun halini aldığı belirlendi. Bu sorunun çözülmesi için disiplinsizlik sorununun çözülmesi gerektiği ifade edildi. Bununla birlikte taksi duraklarının biran önce kurulup faaliyete geçmesi için çalışmaların başlayacağı belirtildi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.