Ev alırken yapılması gerekenler

   27.01.2021
   Ev alırken yapılması gerekenler

   Ev sahibi olmak isteyen herkesin bilmesi gereken belli başlı yasal süreçleri bulunmaktadır. Ev alma süreci pratikte tamamlanmış olsa bile gözden kaçan fakat yasal mevzuat için önemli olan detaylar ilerde kişilerin karşısına sorun olarak çıkabiliyor.

   Ev sahibi olmak isteyenlerin izlemesi gereken yasal işlem süreci bulunmaktadır. Ev alma işlemleri bitmiş olsa bile gözden kaçan fakat yasal mevzuat için önemli olan detaylar ilerleyen süreçlerde kişilerin karşısına çıkabilmektedir. Bu sorunlarla karşı karşıya kalmamak için ev alırken dikkat edilmesi gerek yasal işlemleri sizler için derledik.

   BELEDİYEDE YAPILACAK OLAN İŞLEMLER

   Ev satın alma sürecine girince yapılması gereken ilk işlem satın alınacak evin bulunduğu ilçe belediyesine giderek rayiç bedeli belirlemek olacak. Rayiç bedel, piyasadaki arz-talep dengesine göre belirlenen, satın alınacak malın alım-satım değeridir. Belediyede bulunan yetkili kişi satın alınacak ev için metrekaresine bir fiyat verir. Buna bağlı olarak evin satın alma bedeli resmi olarak da belirlenmiş olur. Tapu işlemleri sırasında da hem satıcı hem de alıcı ayrı olarak yüzde 2 oranında tapu harcı öder. Tapu harçları ise belediyede belirlenen rayiç bedelinin yüzde 2’si üzerinden hesaplanmaktadır.

   Rayiç bedelinin düşük gösterilmesi kişilerin daha az tapu harcı ödemesi anlamına geliyor. Belediyeye giderek ev için rayiç bedeli hesaplatmak ve bu bedelin doğru olarak beyan edilmemesi durumunda ise kişiyi ağır vergiler ve cezalar beklemektedir.

   TAPU SÜRECİNDE YAPILMASI GEREKENLER

   Ev için rayiç bedeli belirlendikten sonra sıra tapu işlemlerine geliyor. Tapu işin rayiç bedeli üzerinden yüzde 2 oranında tapu harcı da yatırıldıktan sonra tapunun çıkması için gerekli başvuru işlemlerinin yapılması gerekir. Tapu işlemlerinin sorunsuz sona ermesi için gerekli belgelerin eksiksiz şekilde tamamlanması gerekir. Peki tapu işlemleri sırasında gerekli olan belgeler nelerdir?

   • Vesikalık resim ( Satıcı için 1, Alıcı için 2 adet)
   • Kimlik aslı ve fotokopisi
   • Tapu aslı ile birlikte fotokopisi
   • Kredi kullanacaksanız ipotek evrakları
   • Evin borcu yoktur yazısı (Rayiç bedeli sırasında belediyeden alınabilir.)

   Tüm bu evraklar tapuya teslim edildikten sonra bulunulan bölgenin yoğunluk durumuna göre tapu ya aynı gün ya da 2 gün içerisinde tamamlanmış olur. Yoğun olan tapu müdürlüklerinin randevu sistemi ile çalıştıklarını göz önüne alıp ona göre öncesinde randevu alarak da kişiler müracaatlarını gerçekleştirebilirler.

   Tüm bunların yanı sıra ev alacak kişilerin tapuda birden fazla sahibinin olması durumunda onlarında tapu işlemleri sırasında ya bizzat ya da vekalet verdikleri kişilerin olması gerekir. Aksi takdirde satıcı olan kişi sadece kendi payının satış işlemlerini yapma yetkisi ile hareket edebilir.

   SATIN ALINAN EV İPOTEKLİ İSE

   Satın alınacak ev eğer ipotekli ise satın alacak kişinin satış işlemleri gerçekleşir ancak ipotek olan bir evi satın almak riskli olduğundan bazı koşulları onayladığınız kabul edilir. İpotekli evi alırken evle birlikte ipoteğe neden olan borcu da kişi üstüne almış olur. Buna bağlı olarak tapu sırasında satın alınan evin ipotekli olduğu hem yazılı hem de sözlü olarak beyan edilir.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.