Kredi notu sıfır olduğunda ne yapmak gerekir?

   25.01.2021
   Kredi notu sıfır olduğunda ne yapmak gerekir?

   Kredi başvurusu yaparken kişinin gelir miktarı kadar önemli olan bir nokta varsa hatta en önemlisi kredi notudur. Kredi notunun düşük olması durumunda kredi verilmiyor. Peki kişinin kredi notunun sıfır olması durumunda ne yapmak gerekir?

   Kredi başvurusu sonrasında bankalardan gelen red cevabının nedenin farklı farklı olsa da bankalar krediye onay verirken kişilerin kredi notu olarak geçen puanı incelerler. Kişinin talep ettiği tutara göre puanın durumu da değişiklik gösterir ancak kredi puanına göre kredi başvurularına yanıt verilir.

   KREDİ NOTU

   Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan bir puandır. Kredi puanı oluşurken kişilerin bankalarla olan bütün ilişikleri incelenir ve ona göre kişinin kredi notu şekillenmiş olur. Kişinin önceki borçları, fatura ödemeler, kullanılan kredi kartı ödemeleri, ödeme alışkanlıkları gibi noktalar kişilerin kredi notlarının düşmesine ve yükselmesine etkileyen en önemli noktalardır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) resmi internet sitesi üzerinden kredi notu öğrenme işlemi gerçekleşir.

   KREDİ NOTU SIFIR OLDUĞUNDA

   Kredi notunun düşük olması başvuru yapılan krediye onay verilememesinin en önemli nedenlerindendir. Krediye onay verilmeyen bir başka durum ise henüz hiç kredi notunun olmamış olmasıdır. Bu durumda kişinin kredi notu başlangıç seviyesindedir yani sıfırdır. Kredi notunun oluşmadığı durumlar şunlardır;

   • Hiç kredi çekmediyseniz
   • Hiç kredi kartı kullanmadıysanız
   • Başvuru yaptığınız güne kadar bankalarla herhangi bir iş yapmadıysanız.

   Böyle bir durum olduğundan herhangi bir kredi başvurusu yapıldığında bankalar kişilerin ödeme alışkanlıklarını görmedikleri için kredi vermeye olumlu bakmazlar.

   KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR

   Kişi kredi notu sıfır ve kredi çekmek istiyorsa öncelikle kredi notu oluşturmak için düşük limitli bir kredi kartı başvurusu oluşturabilir. Düşük limitli kredi kartı ile harcama yapılarak her ay borcunu düzenli olarak ödeyerek kredi notu oluşturur. Borçların aksatılmadan ödendiği zaman kredi limitinin yarısında daha azını kullanma durumunda yüksek bir kredi notu elde edilmiş olunur. Kredi notunun sıfır olması durumunda kişiler maaş hesaplarını aldıkları bankalar üzerinden düşük limitli kredi kartı başvurusu yapabilirler.

   Kredi kartının yanı sıra kredi notunu etkileyen bir diğer unsurda bankalardan açılan mevduat hesaplarıdır kişiler buralardan tüm harcamalarını yapar ve düzenli para giriş çıkışı yaparak kredi notunun oluşmasını sağlar.

   Kredi Notunu Artırmak İçin En Etkili 10 Yöntem yazımıza da göz atabilirsiniz.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.