Yapılandırılmış borç ödenmese ne olur?

   25.01.2021
   Yapılandırılmış borç ödenmese ne olur?

   Ödemesi yapılmayan kredi ve kredi kartı borçlarında yapılandırma işlemine gitmek yasal takibe düşmemek için yapılacak en doğru adımlardandır. Peki yapılandırılması yapılmış borçların ödemesi yapılmadığında ne olur?

   Kredi veya kredi kartı borcunu ödemekte zorluk yaşayan kişiler yasal takibe düşmemek için sıklıkla başvurdukları konulardan birisi yapılandırma opsiyonudur.

   Kredi borcu olan kişilerin en çok merak ettiği ve araştırdıkları konulardan birisi olan yapılandırmayla ilgili tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

   Artık borcunu ödemeyecek durumda olan kişiler veya aylık taksit tutarını yüksek bulan kişiler bu yapılandırma yönetimine başvurmaktadır. Kısa ya da uzun vadelerle yapılan yapılandırmalar kişilerin uzun soluklu nefes almasına neden oluyor. Ancak yapılandırmaya uygun hareket edilmemesi durumunda çok daha ciddi bedeller ödenmesine neden olmaktadır. Yapılandırma protokolüne uyulmadığı takdirde kişilerin ciddi bedeller ödemesine neden olmaktadır.

   BORÇ ÖDENMEZSE SÜREÇ NASIL İLERLER?

   Yapılandırma sürecinde kimi zaman bazı güncel değişiklikler bulunmaktadır. Özellikle pandemi süreci ile birlikte kişilere bazı ayrılacakların verildiği biliniyor. Gecikme sürecinde de kredi ödemeleri takibe geçmeden önce 90 değil pandemi sürecine özel 180 güne çıkarıldı.

   Kredi borçlarında yapılandırılma işlemi belli iyileşmelerin meydana gelmesine imkan sağlıyor. Kredi yapılandırılmaları kişilere rahatlatıcı çözümler sunuyor gibi görünse de belli riskleri de bulunuyor. Bu risklerde önemli ölçüde kişilerin ödemelerini yapmaması durumunda oluşuyor. Yapılandırma demek aslında borçların ödemelerini makul bir seviyede yeniden bir planlama oluşturmak anlamına geliyor. Kredi borcunda yapılandırma talebi doğrudan müşteri tarafından gelmektedir. Banka kişinin bu teklifini inceler uygun görmesi halinde işleme koyar.

   BORÇ BÜYÜYEBİLİR

   Yapılanma işlemi sonrasında kişi ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmediği takdirde borç büyür. Şöyle ki yapılandırma borcunu ödemeyen kişinin o zamana kadar yaptığı taksitler yok bile sayılmaktadır. Kişinin o zamana kadar yaptığı ödemelerde bankaya hibe edilmektedir.

   Yapılandırma öncesi yapılan ödemeler bu sürece dahil edilmemektedir. Bankanın hakkı olduğu protokol sırasından açık olarak belirtilmektedir. Buna bağlı olarak yapılandırma yapan kişiler mutlak suretle düzenli olarak yapılmasında fayda vardır.

   Borcu olan kişilerin yapılan plana düzenli olarak uyup ödemelerini en doğru şekilde yapması ödemelerin gibi olmaması adına önemli bir adım olur. Yapılandırmanın yapılması zaten kişinin ödemelerini düzenli yapamadığı için banka tarafından kişiye verilen ikinci bir şans olarak görülür. Bu durum bankaların kendi politikaları ve inisiyatifi ile ilgili bir durumdur.

   YASAL TAKİP

   Yapılandırma borçlarının ödenmemeye devam etmesi durumunda diğer kredi tutarlarının ödenmediğinde karşılaşılan durumlardan biri olan yasal takip süreci başlamaktadır. Kredi borcu olan ve bu borcu ödemekte güçlük yaşayan kişiler zaten yasal takip sürecine girmemek adına yapılandırma işlemine başvurmaktadır. Fakat kişiler yapılandırma sonrasında ödemelerini yapmadıkları takdirde yasal takiple kişiler bu aşamada karşı karşıya kalabilirler. Yasal takip süreci ise bankaların artık borçlu olan kişilerle ilgili çözümsüz kaldığı son aşama olarak görülür.

   Bankalar normal zamanlarda müşterilerine yasal takip için 90 gün süre tanıyor ancak pandemi nedeni ile bu süre uzatıldı. Kişinin bu işlemler başlamaması adına banka ile iletişime geçmesi sürecin gecikmesi veya ertelemesine imkan sağlayabilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.