Instagram ve Facebook temsilci atayacak

   20.01.2021
   Instagram ve Facebook temsilci atayacak

   Facebook tarafından yapılan açıklamada Türkiye için yasal temsilcilik atama sürecinin başladığını duyurdu. Yapılan açıklamada “İlkelerimize ters hareket etmemiz için ısrar edilirse temsilcimizi geri çekeriz.” Sözlerine yer verildi. Facebook bünyesinde yer alan Instagram için de yasal temsilci atama kararı almış oldu.

   Sosyal ağların günlük belli bir sayının üzerinde kullanıcı tarafından kullanılması durumunda Türkiye’de temsilci bulundurmasını öngören düzenleme kapsamında Facebook, ülkemizde yasal temsilci atama sürecini başlattığını duyurdu. Yasanın çıkmasından sonra tanınan süreler içerisinde temsilci atamadığı için ilk olarak 10 milyon daha sonra 30 milyon TL olmak üzere toplamda 40 milyon TL ceza aldığı biliniyor.

   Facebook tarafından yapılan açıklamada şunlar yer alıyor;

   “Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

   Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz.

   Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

   Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz.

   Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

   Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

   INSTAGRAM’DA TEMSİLCİ BULUNDURACAK

   Haberi ilk olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden verdi.

   TEMSİLCİLİK AÇAN ŞİRKETLER

   Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ülkemizde temsilcilik açan şirketlerde şunlar; Rus VKontakte’nin, YouTube, Çinli Linkedin, TikTok ve Dailymotion oldu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.