Online reklam yasağı geliyor

   19.01.2021
   Online reklam yasağı geliyor

   Türkiye’de temsilcilik açmak istemeyen sosyal medya devlerine tanınan süre doluyor peki sonra ne olacak? Hesaplara erişim engellenecek mi? Sosyal medya devleri temsilcilik açacak mı?

   Daha önce iki kez para cezasına çarptırılan toplamda 40 milyon para cezası verilen şirketler için üçüncü yaptırım yolda üçüncü yaptırım olarak ise şirketlere reklam yasağı getirilecek. Sosyal medya şirketlerinin ülkemizde temsilcilik bulundurmasını öngören düzenlemede 3. Ve son aşamaya gelindi. 19 Ocak’ta Sosyal medya şirketlerine verilen süre doluyor sonrasında neler olacağı hem sosyal medya kullanıcıları tarafından hem de sosyal medyadan satış yapacak kişiler için oldukça merak ediliyor. Söz edilen kanuna uymayan şirketler için ilk olarak 10, sonra 30 milyon TL para cezası olmak üzere toplamda 40 milyon TL para cezası uygulandı. Temsilcilik açma konusunda adım atmayan şirketlere ise reklam yasağı konulacak.

   Böylece reklam yasağının girmesi ile birlikte şirketlerin, Instagram, Facebook ve Twitter’da reklam verememeleri ve sponsorlu içerik çıkamamaları bekleniyor.

   HANGİ ŞİRKETLER TEMSİLCİLİK AÇTI

   Para cezalarının verilmesinin ardından ilk olarak Rus VKontakte’nin, Youtube, Çinli Linkedin, TikTok ve Dailymotion ülkemizde temsilcilik açmayı kabul eden sosyal medya şirketleri arasında yerini aldı.

   Konu ile ilgili açıklama yapmayan ve bir adım atmayan şirketler ise Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest, Periscope oldu.

   REKLAM YASAĞINDAN SONRA NE OLACAK?

   Verilen sürede bir adım atmayan şirketlere reklam yasağı kararı getirilecek olup bu süre 3 ay olarak belirlendi eğer hala yükümlülükleri yerine getirmezse internet trafiğinden bant genişliği yüzde 50 olarak daraltılacak.

   Yükümlülüğe uymamakta ısrarcı olarak şirketler için bir sonraki aşama ise internet bant genişliğinin yüzde 90 oranından daraltılması olacak.

   TEMSİLCİLİK ŞART

   2020 yılının Temmuz ayında meclisten geçen 7253 sayılı sosyal medya yasası gereğince günlük erişimi bir milyonun üzerinde olan yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilcilik açması zorunlu hale getirilmiş olacak.

   Yasanın meclisten geçmesinin ardından ilk olarak temsilciliği olmayan Twitter, Facebook, Youtube, Instagram ve Tiktok için önce 10 milyon TL ardından 30 milyon TL olmak üzere toplamda 40 milyon TL para cezası kesildi.

   Bu süreçle birlikte sonucun nasıl devam edeceği henüz bilinmiyor. En fazla kullanılan sosyal ağlardan olan Instagramın ülkemizde 39 milyon kullanıcısı bulurken, Facebook’un 37 milyon, Twitter’ın ise 13.6 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcıların büyük bir çoğunluğu günlerin önemli bir kısmını sosyal ağlarda geçiriyor. Dolayısı ile kısıtlamaların gelmesi kullanıcıları da fazlası ile üzecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.