Emzirenler koronavirüs (Covid-19) aşısı olabiliyor mu?

   18.01.2021
   Emzirenler koronavirüs (Covid-19) aşısı olabiliyor mu?

   Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında gelinen nokta aşı ile devam ediyor. Ülkemizde aşı ilk olarak sağlık çalışanlarına uygulanırken koronavirüs aşısı ile ilgili pek çok soru da merak edilmeye başlandı. Peki koronavirüs aşısı emzirenlere ve hamilelere uygulanıyor mu?

   Uzmanlardan elde edilen bilgilere göre ülkemizde kullanılmaya başlayan CoronoVac aşısının anne sütü alan bebek için zararlı olacağına yönelik bir bilginin olmadığını ifade ettiler. Mevcut bilgilere göre emziren annelerin yeni tip koronavirüs aşısı olması durumunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağına ilişkin uzmanlarda açıklama gecikmedi. Yapılan açıklamaya göre koronavirüs (covid-19) aşı çalışmalarına dahil edilmeyen emziren ve gebeler için aşılama ile ilgili henüz net bir kanıt olmamakla birlikte emziren annelerin aşı olmasında bir sakınca olmadığını ifade etti. Uygulanan bu aşının çok az sayıda bileşene sahip olduğunu kullanılan aşıların hiç birinin canlı aşı olmayıp bulaşıcı da olmadıkları ifade edildi.

   Aşının içerisinde yer alan bileşenlerin anne sütünden bebeğe geçme ihtimalinin çok düşük olduğunu geçse dahi sindirim sisteminde aşı proteinlerinin bebek tarafından parçalanarak bebeğe bir etkisi olmayacağı belirtiliyor. Hatta annenin aşı olması ile birlikte anne sütünden az miktarda antikorun bebeğe geçmesi ile bebeği koronavirüse karşı da korunmasına yardımcı olunur. Salgının sona ermesi için en etkili yolun aşı olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

   Tüm bunların yanı sıra Covid-19 aşısının emziren annelerin bebekleri için güvenli olduğunu belirten uzmanlar, aşıların risk ve faydalarını ele alırken koronavirüsün riskini de atlamamak gerektiğinin altını çizdi.

   EMZİRENLER HANGİ AŞIYI OLAMAZ

   Uzmanlar emzirme döneminde hangi aşıların yapılması gerektiği ile ilgili bilgi verirken hangilerinin de yapılmaması gerektiğini ifade etti. Emziren annelerin çiçek ve sarı humma aşıları hariç tüm aşıların emzirme döneminde uygulanabileceğini ifade etti.

   Koronavirüs aşısında güvenilirliğin kesin olarak belirlenmesi için çok sayıda uygulama yapılıp bu uygulamaların takip edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Emziren sağlık çalışanların aşının riskleri ile birlikte virüsün riskleri anlatılıp bilgilendirilmelidir. Emziren annelerin aşılanmasının güvenilirliğine ilişkin teorik endişeler aşının potansiyel faydalarından daha ağır basmamalıdır.

   Emziren annelerin aşı olmaması ile ilgili kesin bir açıklama olmamakla birlikte şuana kadar olmuş bir yan etkisi de görülmemiştir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.