Evde üretim ve satış yapana belge zorunluluğu geliyor!

   18.01.2021
   Evde üretim ve satış yapana belge zorunluluğu geliyor!

   İş hayatının çeşitlenmesi çeşitli alanları da beraberinde getirmeye başladı. Bu süreçte pek çok kişi kendi işinin patronu olmak istedikleri için evde kendi üretimlerinin satışını yapmaya başladılar. Bu durum bir meslek dalı olarak görüldüğü için satışı yapılan her bir ürün için ticari amaçla yapıldığı takdirde vergi ödemek zorunlu olarak ifade ediliyor. Bunun üzerine yeni dönemde evde üretim yaparak bunun satışını yapan kişilerin vergi avantajlarından yararlanabilmek için ’vergi muafiyeti belgesi’ almaları  gerekecek.

   Geçtiğimiz yılın sonuna doğru yeni bir yasa çıkarılmıştı. Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile Gelir Vergisi Kanunu üzerinde birtakım değişikliklerin yapıldığı açıklanmıştı. Bu değişikliklerin detaylarına bakıldığı zaman evde kendi üretimlerini yaparak bunu internet üzerinden satanlar için bir vergi muafiyeti getirilebileceği açıklandı.

   Düzenlemeden pek çok kişinin faydalanabileceği belirtildi. Bir satış ya da üretim yapmak için ayrı bir işyerine ihtiyaç duymadan sanayi tipi ya da ev tipi seri üretim yapabilen bu süreçte makine kullanmayan kişilerin üretmiş oldukları üretimleri kazanç elde etmek için internet üzerinden satmaları dahilinde bu muafiyet içerisine alınmalarına karar verildi. Söz konusu kararın uygulamaya geçmesi için tarih 1 Ocak 2021 olarak belirlenmişti. Bu konuda gerekli şartların yer aldığı tebliğin de hazırlandığı duyurusu paylaşıldı.

   VERGİ MUAFİYETİNDEN NASIL FAYDA SAĞLANACAK?

   Hazırlanan taslak çerçevesinde şartların da belirlendiği açıklandı. Uygulamadan sorunsuz bir şekilde faydalanmak isteyenlerin bu süreçte ikamet adreslerinin bulunduğu bölgede bulunan vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru sonucunda kolaylıklar ‘Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’ alınabilir.

   Ancak başvuru sırasında kişilerden istenen bazı belgeler de bulunmaktadır. Bu kişiler Türkiye’de bulunan bankalar üzerinden internette satış yaptıklarına dair olan satış gelirlerini ve tahsilat yöntemlerini paylaşmalıdırlar. Bu gelirler için gerekli kontrollerin yapılması ve bir düzen içerisine girmesi için bir ticari hesap açmaları ve tüm ödemelerin bu ticari hesap üzerinden yürütülmesi gerekmektedir.

   Esnaf vergi muafiyetinden yararlanabilmek için yıl içerisinde elde edilen gelir miktarı da son derece önemli. Bunun için sınır olarak 240 bin liranın belirlendiği açıklandı. 240 bin liranın üzerinde gelir elde edenlerin vergi muafiyetinden yararlanmalarına izin verilmeyecek. Muafiyet belgesi olan ancak muafiyet hakkını kaybeden kişilerin yıl başından itibaren geçerli olmak üzere vergilendirme sistemlerine tabii tutulması gerekmektedir. Yıllık hasılat tutarının da güncel olarak her yıl yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

   VEGİ MUAFİYETİ İÇİN SATIŞIN TAMAMININ İNTERNETTEN YAPILMASI GEREKİYOR

   Muafiyet sistemlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanılması için evlerde üretimin şart olduğu kadar internet üzerinden satışın da şart olduğu ifade edildi. Satışın bir kısmının yüz yüze bir kısmının se internet üzerinden yapılmış olması halinde muafiyet belgesinin geçerliliğini yitireceği açıklandı. Tebliğin detaylarına bakıldığı zaman işlemlerin kontrol edilmesi için tüm işlemlerin bankalar aracılığı ile yapılmasını zorunlu tutulduğu belirlendi.

   Esnaf vergi muafiyetinin tebliğ edilmesinin hemen ardından bankalar tarafından ticari hesap açılmaktadır. Belirlenen tutarlar bu ticari hesaplar aracılığı ile sorunsuz bir şekilde kontrol edilebilir. Uygulama içerisinde kişilerin bir ya da iki kişiye istihdam sağlamaları halinde tevkifat oranı da yüzde 2 olarak uygulanacak. Ancak bu uygulama için çalıştırılan kişilerin en az 10 günlük süreyle çalıştırılıyor olmaları gerekmektedir.

   VERGİ MUAFİYETİNDEN YARARLANANLAR BEYANNAME YÜKÜMLÜLÜĞÜ TANIMAYACAK!

   Uygulama ile birlikte esnaf vergi muafiyeti belgesi alan kişilerin pek çok durumdan muaf olmaları bekleniyor. Bunun için muafiyet belgesi olan kişilerin belge düzenleme, defter tutma, beyanname düzenleme gibi pek çok durumdan muaf olmaları bekleniyor.

   Pek çok kişiyi heyecanlandıran bu vergi muafiyet sisteminde alınan belgenin geçerlilik süresinin de iki yıl olduğu açıklandı. Sürenin sona ermesinin hemen ardından belgenin yenilenmesi gerekiyor. Yenilenmeyen belgeler bu süreçte geçerliliğini yitirecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.