Ayçiçek yağı yeni dönemde zamda rekor kırmaya hazırlanıyor!

   18.01.2021
   Ayçiçek yağı yeni dönemde zamda rekor kırmaya hazırlanıyor!

   Son dönemlerde arka arkaya gelen zam haberlerine bir yenisi daha eklenebilir. Ham yağ üreticisi olan Rusya ve Ukrayna gibi çeşitli ülkeler süreç hakkında yeni bir karar aldıklarını açıkladılar. Bu ülkelerin aldığı karar doğrultusunda ihracat noktasında bazı kısıtlamaların getirildiği belirlendi. Ham madde düşünüldüğü zaman pek çok üreticinin dışa bağımlı olduğu ve özellikle bitkisel yağ üreticilerinin bu konuda ciddi bir mağduriyet yaşayabilecekleri belirlendi. Bitkisel yağ sanayicilerinin ihracat kısıtlamasının ardından yaşanılan mağduriyeti kısa süre içerisinde raflarda yağ fiyatlarına da yansıtmaları bekleniyor.

   Son yıllarda Ayçiçek yağında ciddi fiyat artışları meydana gelmeye başladı. Durum değerlendirildiği zaman bitkisel yağ sanayicileri ham yağ için yağın tonluk fiyatını 700 dolardan satın alıyorlardı. Kur farkı ve yaşanan zamlar düşünüldüğü zaman ise son dönemlerde aynı yağın tonluk fiyatının 1.325 dolardan satın alınmaya başlandığı belirlendi.

   Son dönemlerde Ayçiçek yağına zam üzerine zam geliyor. Yılın ilk çeyreklik dönemine bakıldığında 5 litrelik bir Ayçiçek yağı ortalama olarak 25 liradan alıcıyla buluşuyordu. Ardından yıl sonunda fiyatlara bakıldığı zaman 75 liraya kadar çıktığı belirlendi. Yaşanan bu artış vatandaşın cebini yakarken, dudak uçuklatmaya da devam ediyor. Bitkisel yağ sanayicilerinin son dönemlerde aldıkları ham madde sürecinde yeni bir zamla karşılaştıkları da öğrenildi. Ancak henüz bu durumun raf fiyatlarına ve dolayısıyla tüketiciye yansımadığı ifade edildi. Maliyet artışına bakıldığı zaman yüzde 20 oranında bir zammın henüz gelmediği ancak gelmek üzere olduğu belirtildi.

   YEMEKLİK YAĞDAN ‘YAĞ VERGİSİ’ ALINIYOR!

   2020 yılının yağ sektörü için değerlendirmesi yapılırken Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı olan Tahir Büyükhelvacıgil konu hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Yaşanan pandeminin pek çok sektörü olduğu gibi yağ sektörünü de etkilediğinin altı çizildi. Pek çok ülkenin ham madde konusunda yapılan ihracatı kısıtladığı ifade edildi.

   Yaşanan ihracat kısıtlamaları düşünüldüğü zaman buna rağmen Türkiye’de yağ sektöründe ulaşımın kısıtlandığı ya da gıdaya ulaşım noktasında herhangi bir sorunun yaşanmadığı özellikle belirtildi. 2020 yılının ilk ayından son ayına kadar geçen dönem içerisinde tarımsal ithalatın çok büyük bir kısmının ayçiçeği, buğday ve soya fasulyesinden ibaret olduğu ve bu rakamın son derece büyük bir rakam olduğu belirtildi.

   Yapılan üretime ve ithalata ek olarak ham madde fiyatları özellikle üreticilerin ve sanayicilerin belini bükmeye devam ediyor. Sanılanın aksine fiyatların yükselmesinde asıl nedenin sanayicilerden kaynaklanmadığı, ithalatın yapıldığı bölgede ham madde fiyatlarının sürekli olarak yukarı yönlü olarak güncellenmesinden kaynaklandığı ifade edildi. Yakın zamanda ham madde fiyatlarına yapılan zam nedeniyle raf fiyatlarında Ayçiçek yağının yüzde 20 oranında zamlanmasının mümkün olduğu ifade edildi.

   DAMLA SULAMA ÇİFTÇİLERİN VERİMİNİ ARTIRDI!

   Şimdilerde Türkiye’nin ayçiçekte dünyanın en büyük ihracatçısı olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte Ayçiçek tohumu ve ham yağ fiyatlarının olumsuz yönde etkilenmesinin ardından daha yüksek fiyatlara ham madde ithal edildiği belirlendi.

   2021 yılının en büyük sorunlarından birisinin de kuraklık olması yeni sorunları ve soru işaretlerini beraberinde getirdi. Vahşi sulama yöntemlerinin kuraklık döneminde bir risk olabileceğinden dolayı damla sulama yöntemlerine geçilmesi gerektiğinin altı çizildi. Böylece verimlilik oranının da artırılabileceği belirlendi. Şimdilerde vahşi sulama yöntemi yerine damla sulama yöntemini kullanan pek çok çiftçinin verimliliği artırdığı ifade edildi. Dekar başına verimlilik oranının bu yöntemle birlikte bazı çiftçiler için 200 kilodan 550 kiloya kadar çıktığı ifade edildi. Aralarında Türk üreticilerinde olması nedeniyle sürecin daha kolay ilerleyebilen bir süreç olduğu ifade edildi. Zam şampiyonu olan Ayçiçek yağına yeni zammın kapıda olduğunun da altı çizildi.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.