Düzce’de ortaya çıkan ‘ölümsüzlük mantarı’ fiyatıyla dudak uçuklatıyor!

   18.01.2021
   Düzce’de ortaya çıkan ‘ölümsüzlük mantarı’ fiyatıyla dudak uçuklatıyor!

   Uzakdoğu özellikle bitkisel tedavi yöntemlerini sıklıkla kullanması ve bunlardan ciddi başarılar elde etmesi ile sık sık gündeme geliyor. Bu süreçte özellikle Reishi mantarının çok sık kullanıldığı biliniyor. Farklı hastalıklar için kullanılan mantar bir diğer ismi ile ‘ölümsüzlük mantarı’ olarak ifade ediliyor. Tamamlayıcı tıp tedavisi olarak ifade edilen mantarın pek çok hastalığın tedavisinde başarılı sonuçlar vermesi dikkat çekiyor. Çağımızın en korkutucu hastalıklarından birisi olan kanser tedavisinde de kullanılması, etkileri konusunda son derece dikkat çekici olarak ifade ediliyor.

   Reishi mantarı, Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi tarafından üretilerek kullanılmaya başlandı. Dikkat çekici olan bu çalışma karşısında Merkez Müdürü olan Prof. Dr. Ertuğrul Kaya önemli açıklamalarda bulundu. Geleneksel tıp tedavisinde oldukça önemli bir yeri olduğu ifade edilen ölümsüzlük mantarının bir kilosunun 3 bin lira olduğun açıkladı. Bundan sonraki amaçlarının ise mantarının tamamının Türkiye’nin farklı noktalarında kolaylıkla üretebilmek olduğunun altını çizdi.

   Mantar halk arasında Uzak Doğu’da Reishi mantarı olarak biliniyor. Geçmişinin 2 bin yıl öncesine kadar dayandığı ifade ediliyor. Pek çok hastalığın tedavisinde kullanılması ve başarılı sonuçların elde edilmesi ise en çok dikkat çeken ayrıntılardan birisi olarak ifade ediliyor. Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi tarafından bu çalışma için özel bir ekip oluşturuldu. Özel ekip sayesinde yapılan çalışmaların ardından üretim aşamasına geçildiği belirtildi. Bir tavuk çiftliği özel olarak tasarlandı ve üretim tesisi haline getirildi. İlk defa geçtiğimiz Mayıs ayında ekim çalışmaları yapıldı. Bu çalışma için gönüllü çiftçilerin kullanıldığı açıklandı. Üretimin herhangi bir kimyasal işleme girmeden tamamen organik olarak yapılmasına karar verildi. Ekim ayında ise verilen emeğin karşılığı alında ve ilk hasat gerçekleştirilmiş oldu.

   ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI TİCARİ DEĞERİYLE DUDAK UÇUKLATIYOR!

   Düzce Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ertuğrul Kaya konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarda ‘Mantarın üretimi sanıldığından çok daha zor oldu. Ancak bu süreçte ciddi bir ticari değerinin olduğunu gördük. Diğer bir ticari değeri olan mantar türü de Ganoderma Lucidum olarak ifade ediliyor. Ülkemizde olduğu kadar tüm dünyada tıp alanında da önemli bir yere sahip. Halk arasında ölümsüzlük mantarı olarak ifade edilebilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, kansere karşı koruyucu etkisi olan bir tür olduğunu biliyoruz. Ancak yine de detaylı klinik araştırmaların yapılması gerekiyor.’ ifadelerini kullandı.

   50 GÜNDE HASADA HAZIR HALE GELİYOR!

   Resihi mantarının üretimi için ciddi bir çalışma yapıldığının altı çizilirken bu süreçte 50 günlük bir hasat sürecinin olduğu ortaya çıktı. 50 günde şapka vermeye başlayan mantarların bu sürecin ardından hasat edilebileceği ifade edildi. Sert ve odunsu bir yapısının olması nedeniyle yemek olarak tüketilmeye pek uygun olmadığı belirtildi. Bunun için çayını demleyerek tüketilmeye uygun olduğu belirtildi.

   Mantarın üretiminin yapılması için şimdiye kadar yüzlerce farklı numunenin alındığı, nem dengesi, yağış oranları ve besin dengesinin en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü belirtildi. Bunun ardından en hızlı ve en verimli üreme gösterenleri seçerek ölümsüzlük mantarında kendi türümüzün üretilebildiği belirtildi.

   ÖLÜMSÜZLÜK MANTARININ KİLOS 3 BİN LİRA!

   Reishi mantarının fiyatları ise adeta dudak uçuklatıyor. Ülkemiz için konuşulan fiyatlara bakıldığı zaman yetiştiren sayısının çok az olması ve yetiştirenlerin de tüm şartları tam anlamıyla sağlayamaması gibi nedenlerden dolayı düşük verim elde ettikleri belirtildi. İç talebin karşılanmaması da bu süreçte ciddi bir problem olarak değerlendiriliyor. Merkez üzerinden yapılan satışlarda 10 gramı 30 liradan satılıyor. Kilosu ise 3 bin lira olarak açıklandı. Çayı yapıldığı ve demleme usulü kullanıldığı için az bir miktarı bile yetiyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.