Kuraklık yüzünden ‘Yeşil Altın’ fiyatlarına rekor zam kapıda!

   18.01.2021
   Kuraklık yüzünden ‘Yeşil Altın’ fiyatlarına rekor zam kapıda!

   Son dönemlerde kuraklık sorunu barajlarda var olan su seviyesinin giderek düşmesine neden oldu. Susuzluk ihtimalinin gündeme gelmesi ile birlikte tarım alanında da ciddi sorunlar yaşanmaya başladı. Kış aylarında, yağan yağışlarla birlikte büyüyen bazı ürünler, ülkenin pek çok noktasında yağışların beklenilen seviyede yağmaması sonucunda beklenen etkiyi gösteremedi.

   Hava sıcaklığının da bu süreçte normalden yüksek olması nedeniyle özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan antep fıstığı ağaçlarının beklenenden çok daha erken uyanmasına ve çiçek açmasına neden oldu. Kuraklığın neden olduğu bu sorun, üreticileri de endişelendirmeye başladı. Yaşanabilecek sorunlar göz önünde bulundurulduğu zaman şimdilerde antep fıstığı fiyatlarının beklenenden daha yüksek fiyatlara satışa çıkarılması anlamına geliyor.

   Son haftalarda tüm ülkeyi etkisi altına alan bir kuraklık sorunu mevcut. Yaşanan sorun iklim değişikliğinin bir parçası olarak görülüyor. Bu süreçte kış aylarında normalde yağması gereken yağışın yağmaması nedeniyle ülkenin büyük bir kısmı susuzluk ve kuraklık endişesi ile karşı karşıya kalabilir. Gaziantep ise antep fıstığı üretimi ile ön plana çıkıyor. Normal şartlarda yağışların yeterli olması nedeniyle fıstık ağaçlarının bu mevsimlerde sulanmadığı biliniyordu. Ancak son zamanlarda yağışın düşmemesi nedeniyle bazı ağaçların özellikle çiftçiler tarafından sulandığı belirlendi.

   Gaziantep Araban Ovası’nda toplam 100 bin dönüm üzerinde binlerce fıstık ağacı bulunuyor. Son zamanlarda ise fıstık üreticileri son derece endişeli olduklarını dile getirdiler. Henüz bahar gelmemiş olmasına rağmen, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde olması nedeniyle ağaçların uyanmaya başladığı ve resmen çiçek açtığı belirledi. Üreticiler ise bu durum karşısında ilerleyen iki yıl boyunca mahsul almanın zorlaşacağını dile getirdiler. Bu ise resmen antep fıstığı fiyatlarının yüzde 200 oranında artması anlamına geliyor.

   ANTEP FISTIĞI ÜRETİCİLERİ ENDİŞELİ OLDUKLARINI AÇIKLADILAR

   Küresel ısınmaya bağlı olarak mevsimlerin resmen yer değiştirdiği ve yağışların bu durumdan etkilendiği ifade ediliyor. Mevsim normallerinin üzerinde olan hava sıcaklıkları çoğu zaman bahar aylarını anımsattı. Ziraat Odası Başkanı Altun tarafından yapılan açıklama sonrasında ise  antep fıstığı ağaçlarının bahar havasından dolayı erken uyanmaya ve çiçek açmaya başladığı belirtildi. İl genelinde pek çok üretici için antep fıstığı en önemli gelir kaynaklarından birisi olarak ifade ediliyor. Bu durumun ortaya çıkmasının ardından üreticilerin büyük bir kısmı yaşanabilecekler konusunda endişeli olduklarını dile getirdiler.

   Ağaçların şimdiden çiçek açmaya başlaması ilerleyen dönemlerde karagöz ismi verilen bir hastalığa neden oluyor. Bu hastalık ise elde edilen fıstık miktarında ciddi bir sorunun yaşanmasını sağlıyor. Kuraklığın aynı hızda devam etmesinin ardından pek çok ağacın bu durumdan etkilenmesi an meselesi olarak görülüyor. Rekolte kaybı ise ciddi bir fiyat artışına zemin hazırlayacak.

   ANTEP FISTIĞI YÜZDE 200 ORANINDA ZAMLANABİLİR!

   Normal şartlara bakıldığı zaman fıstık ağaçlarının bol yağış ile birlikte bu mevsimlerde uyuması gerektiğine dikkat çekildi. Ağaç dallarında sıcak havadan dolayı açan çiçeklerin ilerleyen günlerde soğuktan dolayı yaşayacağı hasar göz önünde bulundurulduğu zaman bunun iki yıl sürecek bir rekolte sorununa neden olabileceği belirtildi.

   İmkanı olan çiftçiler ağaçlarını sulamak için harekete geçerken, gelecek yıl zarar gören ağaçlardan hiç fıstık alınamaması endişesi de yeniden gündeme geldi. Daha sonraki yıllarda ise ağaçların veriminin ciddi oranda düşmesi anlamına geliyor.

   Antep fıstığında verimin yüksek olması ve ürünün bol olması halinde fiyatların düşebileceği ifade edilirken, sayının az olması ve neredeyse iki yıl ürün elde edilememesi durumunda ise üreticinin zararı karşılamak adına fiyatları yüzde 200 oranında artırabileceği belirtildi. Bu durumda fıstık üreticileri yağışın bol olması konusunda son derece istekli olduklarını dile getirdiler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.