Whatsapp, gizlilik sözleşmesi tartışmalarına son noktayı koydu!

   18.01.2021
   Whatsapp, gizlilik sözleşmesi tartışmalarına son noktayı koydu!

   Dünya çağında en çok kullanılan online mesajlaşma programı Whatsapp, son günlerde gizlilik endişesi tartışmaları ile gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde Whatsapp tarafından yeni bir açıklama yapılmıştır. Açıklamada son yapılacak güncelleme konusunda bazı bilgiler verildi. 8 Şubat tarihinin son tarih olduğu açıklamada, gizlilik sözleşmesini güncellemeyen kullanıcıların bu tarihten sonra programı kullanamayacakları ifade edildi. Bu durum yaklaşık 2 milyar kullanıcı arasında tartışmalara neden oldu. Yapılması beklenen güncellemenin Avrupa ülkelerinde bulunan kullanıcıları kapsamayacağı yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi

   Yeni gizlilik sözleşmesi güncellemesi ile kullanıcıların konuşmaları ve kişisel bilgilerinin Facebook ile paylaşılmasına izin verilmesi söz konusuydu. Bunun ardından pek çok kullanıcı kişisel bilgilerinin güvende olmadığını ifade ederek bu süreçte uygulamayı kullanmayı reddetti. Bu süreçte alternatif uygulamalar araştırılmaya başlandı.

   Yeni güncelleme bir sabah neredeyse her kullanıcının önüne bir pencere olarak çıktı. Onay penceresinin ardından pek çok kullanıcı bu sözleşmeyi farkında olmadan onayladıklarını ve bu sebeple durumu nasıl iptal edebileceklerini araştırmaya başladılar. Whatsapp tarafından yapılan son açıklama ile birlikte, tepkilerin çığ gibi büyümesinin hemen ardından geri adım atıldı. İlk seferde söylendiği gibi 8 Şubat tarihinde hiç kimsenin hesabının askıya alınmasının ya da silinmesinin söz konusu olmadığı belirtildi.

   WHATSAPP AÇIKLAMA YAPTI

   Whatsapp tarafından konu hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada ‘Son güncellememizi açıklamamamızın ardından pek çok kişinin kafa karışıklığı yaşadığını anlıyoruz. Pek çok endişe verici senaryo üretildi. Bizde bu durumu ortadan kaldırmak ve olası kafa karışıklığını bitirmek için gerekli desteği sağlamak istiyoruz.

   Whatsapp olarak ilk kurulduğumuz günden bu yana basit bir fikir üzerinden harekete geçti. Arkadaşlarınız, aileniz ve sevdikleriniz ile yapmış olduğunuz tüm görüşmeler aranızda kalır. Her zaman söylediğimiz gibi görüşmeleriniz uçtan uca şifreleme yöntemi ile korunmaktadır. Bunun anlamı ise konuşmalarınızın üçüncü kişilerle herhangi bir sebeple paylaşılmayacağı anlamına gelmektedir.’ İfadeleri kullanıldı.

   WHATSAPP KONUŞMALARI KAYIT ALTINA ALMAYACAK!

   Whatsapp tarafından yapılan açıklama sonrasında mesajlaşmaların ya da yapılacak aramaların kişilere ilişkin özel bilgilerin endişe verici şekilde kayıt altına alınmadığının altı çizilmiş oldu. Bu durumda kişilerin konumu ve yapmış olduğu paylaşımların ne Whatsapp ne de Facebook tarafından kayıt altına alınmasının söz konusu olmadığı belirtildi.

   Yapılan güncellemenin anlamının da bu düzeni değiştirmeyeceği belirtildi. Yeni güncellemenin sadece işletmelere gönderilmesi gereken mesajların daha şeffaf bir şekilde kullanılması ve gönderilmesi gibi detayları incelediği üzerinde çalıştığı belirlendi. Whatsapp her bir güncellemesinde daha fazla şeffaflık sağlamak üzerine harekete geçtiğini duyurdu. Whatsapp henüz bir işletme ile alışveriş yapmıyor ancak gelecekte daha fazla insanın farklı amaçlar için kullanacağını göz önünde bulundurduğu için yeni güncellemelerin önemli olduğunun ve Facebook il paylaşımının söz konusu olmadığının altı çizildi.

   WHATSAPP GÜNCELLEMESİ KADEMELİ OLARAK İNSANLARA SUNULACAK

   Whatsapp tarafından yapılan ilk açıklama ile birlikte şartları inceleyip kabul etmeleri için 8 Şubat tarihi öne sürülmüştü. Yeni alınan karar sonrasında söylendiği gibi bu tarihte güncellemeyi onaylamayan kimsenin hesabının silinmeyeceği ve bu durumda askıya alınma gibi endişelerin yaşanmayacağı belirtildi.

   Şirket, Whatsapp hakkında çıkan güvenlik endişelerinin ve gizlilik süreçlerinin daha doğru anlaşılması ve yanlış bilgilerin yayılmasının engellenmesi için bundan sonraki dönemde daha fazla şey yapacağını duyurdu.

   Uçtan uca güvenlik teknolojisinin hayata geçirilmesinde bir ilk olan Whatsapp’ın bundan sonraki dönemde de bu uygulamayı savunmaya devam edeceği belirtildi. Yapılacak çalışmalarla birlikte ortaya çıkan güvensizliğin ve endişenin giderilmesi noktasında da kararlı olduklarını dile getirdi. Güncellemenin daha ayrıntılı ve anlaşılır olarak kademeli şekilde kullanıcılara sunulmasına karar verildi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.