Kimler Covid-19 aşısı olabilecek?

   14.01.2021
   Kimler Covid-19 aşısı olabilecek?

   2020 yılı Mart ayında ilk vakanın ülkemizde görülmesi ile birlikte ülke gündeminden bir an olsun inmeyen koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına aldı. Binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan virüs için aşı çalışmalarında sona gelin ve artık yavaş yavaş aşılama süreci başladı. Ülkemize de aşının gelmesi ile birlikte dün 13 Ocak 2021 tarihinden itibaren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk aşı olan kişi oldu. Ardından bilim kurulu üyeleri de sıra ile aşılarını yaptırdılar. Peki ülkemizde ilk aşı olma sırasında kimler yer alıyor? Koronavirüs aşısını ilk kimler olacak?

   Sağlık Bakanlığı tarafından http://covid19asi.saglik.gov.tr/ adresinde ilk olarak aşı olacak meslek gruplarının listesi sıra ile belirtildi. Listenin yer aldığı sayfa da “Hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak gruplar belirlenmiş olup bu gruplara sırasıyla uygulanacaktır” açıklaması da bulunuyor.

   Sağlık bakanlığına ait site de yer alan liste şu şekilde:

    

   KİMLER AŞI OLDU

   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 14 Ocak 2021 saat 13:40’ta sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada aşı olan sağlık çalışanı sayısının an itibari ile 100 binin üzerinde olduğunu belirtti. Aşılamada şuan 1. Doz aşılamanın yapıldığını ülkemizin aşı programını uygulamada güçlü bir alt yapısının olduğunu ve buna inan herkese de teşekkür ettiği açıklama şu şekildedir:

   AŞILAMA HIZ KESMEDEN DEVAM EDECEK

   Bilim Kurulu Üyesi olan Prof Dr. Hasan Tezer’in yaptığı açıklama da Covid-19 aşısını bi kaç gün içerisinde tüm sağlık çalışanlarına uygulayacaklarını ifade etti. Bunun için çalışmaların hız kesmeden devam edeceğini sabah 8’den gece 24’e kadar aşılama olacağını hatta aşılamanın hafta sonu bile devam edeceğini ifade etti. Aşılamayı bir an önce bitirmek için sağlık çalışanlarının ara vermeden yoğun bir tempo ile çalışacaklarını belirten Tezer, kendisinin de ilk aşı olanlar arasında olduğunu ifade etti. Bir kişi aşı olduktan 28 gün sonra tekrar aşılama yapılacak ve kişilerin aşı oldukları hastanede ikinci doz aşıları olacaklarını belirtti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.