2021 Nakdi ücret desteği

   13.01.2021
   2021 Nakdi ücret desteği

   2021 yılına girilmesi ile birlikte Asgari ücrete gelen zam sonrasında asgari ücretten etkilenen pek çok maaşa da aynı oranda zam geldi. Peki koronavirüs tedbirleri kapsamında işten çıkarılmanın yasaklanması ile birlikte verilen ücretsiz izin desteği yani nakdi ücret desteğine de zam yapıldı mı? işte 2021 nakdi ücret desteği miktarı…

   Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı kararı ile nakdi ücret desteği ile birlikte istihdama dönüş ve artı istihdam teşviklerinin tutarlarına da asgari ücrete yapılan zam oranında (yüzde 21.56) artış yapılacağı duyuruldu. Yapılan artış ile birlikte normalde 39 TL olan nakdi ücret desteğinin 47 TL’ye yükselmesi gündeme geldi.

   Böylece işsizlik sigortası kanunun geçici 24, 27 ve 28’inci maddelerinde yer alan destek ödemelerinin asgari ücretin artışı oranında yüzde 21.56 olarak artırıldığı yer aldı.

   Alınan karar Resmi Gazete’de yayımlanırken Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından da ilgili artışın nakdi ücret desteğine istihdam teşvikine ve istihdama dönüş teşvikine de aynı oranda yansıtılacağı söylenmişti.

   Cumhurbaşkanı kararına göre Resmi Gazete’de yer alan karara göre işsizlik kanunun geçici 24. Maddesine göre günlük 39.24 TL olarak belirlenmiş olan ücretsiz izin nakdi ücret desteği geçici 27 madde (a) bendine kapsamına göre günlük 44.15 olan işveren SGK primi desteği, (b) bendi kapsamında işe alınan ancak ücretsiz izne ayrılan çalışanlara günlük 39.24 TL olarak ödenen nakdi ücretsiz izin desteği, (c) bendi kapsamında hiçbir geliri olmayanlara sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanununca verilen günlük 34.34 TL nakdi ücret desteği asgari ücret artış oranında artırıldı.

   Bu kararla birlikte aynı zamanda işsizlik sigortası kanununun geçici 28. maddesi birinci fıkrasında, öngörülen ve 44.15 TL olarak işveren SGK prim teşvik desteği ile aynı madde kapsamında işe alınarak işveren tarafından ücretsiz izne ayrılan kişilere günlük 39.24 TL olarak ödemesi yapılan nakdi ücret desteği de asgari ücret oranında artışa gitti.

   KİMLER NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ALABİLİYOR?

   İşten çıkarma yasağı kapsamında ücretsiz izne ayrılan kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler nakdi ücret desteği alabiliyorlar. Nakdi ücret desteğinden faydalanan kişiler ödemelerin her ayın ilk 10 günü içerisinde Bakanlık tarafından belirlenen tarihlerde sisteme kayıtlı olan banka hesaplarına yatırılıyor. Sisteme kayıtlı olmayan kişilerin ise kimlikler ile birlikte en yakın PTT şubesi üzerinden ödenekleri alabiliyorlar.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.