2021 işsizlik maaşları ne kadar oldu?

   13.01.2021
   2021 işsizlik maaşları ne kadar oldu?

   2021 yılına girilmesi ile birlikte maaşlara yapılan zam en çok merak edilen konuların başında geliyor. Asgari ücret zammının uzun tartışmaların ardından belirlenmesinin ardından emekli ve memurların alacakları zamlar da belirlendi. Bununla birlikte diğer ödemelere 2021 yılında nasıl zamların yapılacağı merak ediliyordu. Özellikle işsizlik maaşlarına yeni yılla birlikte nasıl zam yapılacağı en çok merak edilen konulardan birisi olarak ifade ediliyor.

   İşsizlik maaşı, işi olmayan ve belirli şartları taşıya kişilere verilen ve belirli bir süreyi kapsayan düzenli bir ödeme olarak ifade ediliyor. Son dönemlerde pandeminin yıkıcı etkilerinin gündeme gelmesi nedeniyle işsizlik ve ekonomik bozukluk sık sık gündeme gelmeye devam ediyor. Bunun üzerine işsizlik maaşından kimlerin yararlanabileceği de en çok tartışılan konuların başında geliyor. 2021 yılında pek çok zammın yapılmasının ardından işsizlik ödemelerinin de artışlardan nasibini alıp almayacağı konuşulmaya başladı.

   2021 YILINDA ASGARİ ÜCRET ZAMMI ÇOK KONUŞULDU

   Her yıl başında düzenli olarak asgari ücrete bir defaya mahsus olmak üzere zam yapılıyor. Bu zammın yılda bir kez yapılmasından dolayı tatmin edici düzeyde yapılması bekleniyor. 2021 yılı asgari ücret zammı ile birlikte net rakam 2 bin 825 lira olarak açıklandı. Yapılan artış miktarının ise ortalama olarak 500 lira olmak asgari ücretle geçimini sağlayan vatandaşlar için olumlu bir adım olarak değerlendirildi. Yeni yılla birlikte çok konuşulan asgari ücrete yüzde 21.5 oranında bir zammın yapıldığı açıklandı. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından en düşük ve en yüksek işsizlik maaşlarının da değişip değişmeyeceği sorgulanmaya başladı.

   2021 YILI İŞSİZLİK MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

   Asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen rakamların ardından işsizlik maaşı ödemelerinde de bir artış yaşanması söz konusu olacak. Asgari ücrete göre ödemelerin yapıldığı işsizlik maaşlarında en düşük rakamının brüt ödemeler üzerinden yüzde 40’ı olacak şekilde gerçekleştirilecek. En yüksek işsizlik maaşı ödemesi ise brüt rakamın üzerinden yüzde 80 oranında ödenmesi bekleniyor.

   Şimdilerde yapılan değerlendirmeler sonrasında en düşük işsizlik maaşı ödemeleri 1431 lira olarak yapılıyor. Yapılan artış sonrasında en yüksek işsizlik maaşı ödemesi 2862 liraya kadar yükselmiş olacak. Geçtiğimiz yıl aktif olarak yapıldığı gibi bu yıl içerisinde de kısa çalışma ödenekleri ile işsizlik maaşı ödemelerinin aktif olarak yapılması bekleniyor. Asgari ücrete gelen yüzde 21.5 oranındaki zammın asgari ücrete göre düzenlenen tüm ödemeleri etkilemesi bekleniyor.

   Henüz işsizlik maaşları hakkında zam oranları netlik kazanmadı. Bu konuda çeşitli tahminler yapılmış olmasına rağmen ay içerisinde net olarak ne kadar zammın yapılacağının kesin rakamlarla birlikte açıklanması bekleniyor. İşsizlik maaşı ödemelerinden yararlanmak isteyen vatandaşların bu süreç içerisinde başvurularını İŞKUR şubelerinden bizzat yapmaları gerekiyor. Online başvuruların kabul edilmeyeceğini altı çizildi.

   Ödeme almak isteyen vatandaşların son 120 günlük süreç içerisinde işe devam etmiş kişilerin, yine son 3 yıllık süreç içerisinde en az 600 günlük işsizlik primlerinin ödeme şartlarını yerine getirmeleri beklenmektedir. Bu şartları yerine getirmeyen vatandaşların işsizlik ödeneğinden faydalanmaları mümkün değildir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.