WhatsApp’tan gizlilik açıklaması

   12.01.2021
   WhatsApp’tan gizlilik açıklaması

   Son günlerde gündemden düşmeyen WhatsApp gizlilik sözleşmesi sonrası bir çok kullanıcı başka yazışma programlarına geçmeye başladı. Bu durum üzerine WhatsApp tarafından konuya ilişkin son dakika açıklaması geldi. İşte detaylar…

   WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesi ve veri paylaşmasına yönelik değişiklikler geçtiğimiz günlerde kullanıcıların karşısına onay olarak çıkmaya başladı. Konu ile ilgili büyük tartışmalar olurken WhatsApp tarafından da uzun bir açıklama geldi. WhatsApp tarafından gelen açıklamada şu bilgiler bulunmaktadır;

   • İnsanların WhatsApp uygulaması üzerinden alışveriş yapmaları ve işletmelerin bu konuda destek almaları kolaylaştırılması hedefleniyor.
   • Gizlilik politikasının güncellenmesindeki amaç şeffaflığı daha da artırarak işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterileriyle iletişimlerine yardımcı olmak.
   • Böylece işletmeler ana şirket olan Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneği bulunacak. Bu güncelleme ile birlikte WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşımında da değişiklik olmamış olacak.

   Dünyanın neresinde olursa olsun insanların yakınları ile özel olarak iletişime geçmelerini hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Önümüzdeki ay faaliyete geçecek olan yeni politika hayata geçmeden önce kullanıcıların gözden geçirip incelemesine süre verilmiştir.

   Yapılan son güncelleme ile birlikte kullanıcıların ne ile karşılaşacağı ile ilgili detaylı bilgi almak isteyenler aşağıda WhatsApp Yöneticisi Will Cathcart’ın açıklamalarına göz atabilirler.

   GÜNCELLEME WHATSAPP VE FACEBOOK İLİŞKİSİNİ NASIL ETKİLİYOR?

   Yeni güncelleme ile birlikte WhatsApp’ın Facebook ile veri paylaşması noktasında bir değişiklik olmuyor. Dünyanın her yerinde olan insanların arkadaşlarıyla ya da aileleri ile özel olarak kurduğu işletişimde bir değişiklik olmuyor.

   GÜNCELLE İLE WHATSAPP MESAJLARINA ERİŞİLECEK Mİ?

   WhatsApp üzerinden yapılan görüşmeler uçtan uca şifre ile konmaktadır, uçtan uca şifrelemede kişilerin karşılıklı gönderdiği mesajların görüntülerin, ses kayıtların, sadece kişiler tarafından okunduğu ve dinlendiğini garanti edilmektedir.

   Üçüncü şahıslar asla WhatsApp veya Facebook dahi bu içerikleri hiçbir şekilde göremez.

   Tüm kullanıcılar da olduğu gibi Türkiye’de de kullanıcılar belirtilen aynı gizlilik ve uçtan uca şifreleme ile güvenlik özellikleri ile korunmaya devam eder.

   GÜNCELLEME İLE AMAÇ NEDİR?

   Şeffaflığı daha çok artırmak amacı ile işletmelerin WhatsApp üzerinden müşterilerine yardımcı olmak için gizlilik politikasında güncelleme olacak.

   Böylece işletmelerin ana şirket olan Facebook üzerinden güvenli hosting hizmeti alma seçeneği de olacak.

   WhatsApp üzerinden iletişim kurmaya devam etmek isteyen vatandaşların 8 Şubat’a kadar sözleşmeyi kabul etmeleri gerekir.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.