FAST ödeme sistemi nedir?

   12.01.2021
   FAST ödeme sistemi nedir?

   Vatandaşların çeşitli alanlardaki ödeme sistemlerini geliştirmek ve bu süreçte sunulan imkanları yenilemek isteyen Merkez Bankası, son zamanlarda üst üste birtakım yeniliklerle gündeme gelmeye başladı. Bununla birlikte son zamanlarda yeni bir ödeme sistemi üzerinde çalışmalar yapıldığı biliniyordu. Uzun süren çalışmaların ardından vatandaşları mutlu edecek yeni bir ödeme kolaylığı getirildi.

   Merkez Bankası tarafından sunulan yeni düzenlemeler sonrasında FAST uygulaması hayata geçirildi. Bu uygulama bir anlamda perakende uygulaması olarak da ifade ediliyor. Anlık hizmet sunan uygulama, ödemelerin yeni dönemde daha kolay şekilde yapılmasını ve böylece ulaşılabilirliğin artmasını amaçlıyor. Son zamanlarda Merkez Bankası tarafından üst üste yapılan yenilikler heyecana eden olmuştu. FAST uygulaması da bu yeniliklerden sadece birisi olarak ifade ediliyor. Tam anlamıyla basit bir şekilde ifade etmek gerekirse anlık ödeme sistemi olarak tanımlanabilir. Bu uygulamanın en kullanılabilir yanı ise perakende ödeme sistemi olması olarak ifade ediliyor.

   7/24 KULLANIM İMKANI SAĞLIYOR

   Merkez Bankası tarafından hayata geçirilen yeni uygulama FAST perakende ödeme sistemi olarak ifade ediliyor. FAST sisteminin yeni dönemde aktif şekilde kullanılması için yeni güncellemeler yapılıyor.

   Güncellemelerin gerçekleştirilmesinin ardından yeni dönemde para transferi çok daha kolay hale gelecek. 7 gün 24 saat boyunca bankalar arasında herhangi bir saat sınırlaması olmadan tüm işlemler yapılabilecek. Bundan sonraki dönemde İBAN ile yapılan ödemeler ya da hesap numarası ile yapılan ödemeler yerine, mail adresi, kimlik numarası ya da telefon numarası üzerinden hızlı bir şekilde işlemler yapılabilecek. Bir süre önce kargo şirketlerinin de işini kolaylaştıracak olan kolay adresleme sistemine geçilmesi planlanıyor. Kolay adresleme sisteminin kısa süre içerisinde ödeme sistemlerinde de kullanılması bekleniyor.

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından FAST sisteminin kullanım alanlarının kısa sürede geliştirilmesi bekleniyor. Tüm ödeme sistemleri daha kolay bir sistem üzerinden kullanılacak. EFT yapmak için normal şartlarda mesai saatleri içerisinde işlem yapılması gerekiyor. Mesai saatleri içerisinde yapılmayan işlemler bir sonraki iş gününe kalıyor. Bu durum çeşitli mağduriyetlerin yaşanmasına neden oluyordu. FAST sistemindeki tüm pilot testlerin başarılı bir şekilde tanımlanmasının ardından ardı ardına müjdeli haberler gelmeye başladı.

   FAST SİSTEMİ KULLANIMA HAZIR

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından gelen son dakika açıklamasının ardından sistemin tüm eksikliklerinin tamamlandığı öğrenildi. Artık tüm işlemler kimlik numarası, telefon numarası ya mail adresi üzerinden hızlıca yapılabilecek. Daha önce gerekli olan pek çok prosedürün ortadan kaldırılması bekleniyor.

   Sistemin kullanılabilmesi için bazı şartlarda bulunuyor. Sunmuş olduğu kolaylıklar nedeniyle kısa sürede yaygın hale gelmesi bekleniyor. 50 lira alt limit konulduğu açıklandı. Bunun ardından sistemin ilerleyişinin fark edilmesi üzerine gerekli görülmesi halinde kademeli olarak artış yapılması bekleniyor. Ödeme limitinin ilerleyen günlerde 1000 liraya kadar artması bekleniyor. Şimdilerde uygulamanın aktif hale geldiği bilgisi paylaşıldı. Yakın zamanda pek çok kişi tarafından kullanılabilir olması planlanıyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.