Arıcılık hibe destekleri 2021

   11.01.2021
   Arıcılık hibe destekleri 2021

   Tarım ve Orman bakanlığı tarafından ipek böcekçiliği, arıcılık ve kaz-hindi yetiştiricilerine verilecek olan hibe desteği için son başvuru tarihi belli oldu. Peki kimler bu hibe desteğinden faydalanabilecek? Hibe desteğin ne kadar? İşte hibe desteğine yönelik tüm detaylar…

   İpek böcekçiliği, arıcılık ve kaz-hindi yetiştiricilerine yönelik Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen hibe desteklerinin son başvuru tarihi belli oldu. Hibe deştiğinden faydalanmak isteyenler 22 Ocak tarihine kadar başvurularını tamamlaması gerekiyor.

   Arıcılık, İpek Böcekçiliği, Kaz ve Hindi Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesine İlişkin Proje Uygulama Rehberi’nde olan bilgilere göre kırsal bölgelerde istihdamın artması ve alternatif gelir kaynaklarının oluşması, üretim de kalitenin yükselmesi için bahsedilen alanlarda yeni teknolojilerin kullanımının yaygınlaştırılarak modern işletmelerin kurulması ve alet, makine, ekipman alımına yönelik yatırımların desteklenmesi amaçlanıyor.

   ARICILIK SEKTÖRÜ

   Arıcılık sektörünü destekleme içerisinde konuları, arı ürünleri üretiminde kullanılacak boş kovan, bal sağım çadırı, şurupluk, güneş paneli, alet-ekipman, makine ve seyyar arıcı barakası gibi malzemeleri kapsıyor.

   Bu destekten faydalanan arıcılık sektöründe ise 81 ilde bulunan Arı Yetiştiricileri Birliği veya Bal Üreticileri Birliğine üye bununla birlikte Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS) müracaat tarihi ile birlikte en az 3 yıldır kayıtlı olan, Arıcılık Kayıt Sistemi’ne (AKS)’de bulunan aktif kovan sayısı bakımından 50 ve üstü arılı kovanı olan, bal üretiminin yanı sıra bulunduğu bölge ve ekotip dikkate alınarak diğer arı ürünlerinden yani arı sütü, propolis, polen, arı ekmeği (perga), apilarnilden, arı zehiri en az ikisini üreteceğini taahhüt eden arıcılar faydalanabilecek.

   İPEK BÖCEĞİ

   İpek böceği yetiştiriciliği projesi kapsamında yer olan Ankara, Antalya, Bilecik, Bolu, Bingöl, Çanakkale, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir,  Elazığ, Hatay, İzmir, Kayseri, Karaman, Konya, Kırşehir, Muğla, Sivas, Sakarya, Tunceli ve Yozgat’ta makine, besleme evi inşaatı, alet, ekipman alımı ve dut bahçesi tesisi yatırımları desteklenecek.

   KAZ VE HİNDİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

   Kaz ve hindi yetiştiriciliği kapsamında ise damızlık kaz işletmelerinde yeni kümes ve kuluçkahane inşaatı, alet, makine, ekipman alımı, ticari hindi ve kaz işletmelerinde ise yeni kümes yapımı, ekipman alımı, alet bulunuyor.

   Kars şehrinde 1000 adet kapasiteye sahip damızlık kaz, Kars, Ardahan, Muş, ve Ordu’da 500’er adet kapasite ile ticari kaz ve Bingöl, Kahramanmaraş ve Diyarbakır 1000 adet kapasiteli ticari hindi yetiştiriciliği işletmeleri destelenecek. Kişiler veya tüzel kişiler yatırım konularına göre başvuruda bulunabilecekler.

   BAŞVURULAR

   Hibe desteklerine yönelik başvurular 22 Ocak 2021 tarihine kadar yapılabilecek. Gerekli olması durumunda sürenin uzaması durumu söz konusudur. Hibe başvuruları ise İl Proje Yürütme Birimi (İPYB) tarafından, ilçelerde ilçe müdürlüğü tarafından kabul edilecek.

   Başvuru yapan yatırımcılardan projesi onaylananlar 5 iş günü içerisinde puanlanıp sıralanacak ve yatırıma uygun olan projeler onaylanacak. Onay alan yatırımcılar resmi bildirim ile alacak ve yatırım konusuna göre yatırımın tamamlaması için süreç başlamış olacak.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.