İkinci El Araç Almak için En Doğru Zaman Ne Zaman? İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?

   07.01.2021
   İkinci El Araç Almak için En Doğru Zaman Ne Zaman? İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?

   Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını pek çok sektörü olduğu gibi otomotiv sektörünü de etkiledi. Salgın döneminde alınan tedbirler ve kısıtlamalar sonrasında pek çok dev otomotiv sektörü üretime ara verdiğini duyurdu. Bu durum ikinci el araç piyasasını da etkiledi. Uzun bir dönem sıfır araç üretimine ara verildi. Gelen taleplerin üretimle birlikte karşılanmaması sonucunda vatandaşlar ikinci el araçlara yöneldiler. Bu durum ikinci el araç piyasasının derinden etkilenmesine neden oldu. Pek çok ikinci el araç piyasasında ivmenin tersine dönmesine neden oldu. Bazı ikinci el otomobiller, sıfır otomobil fiyatından daha yüksek fiyatlara satılmaya başlandı.

   İkinci El Araç Almak için Doğru Zaman mı?

   İkinci el araç piyasası için rakamlar pek çok vatandaş tarafından araştırılmaya devam ediyor. Araç piyasası otoriterleri tarafından da vatandaşı bilgilendirecek bazı değerlendirmeler yapıldı. Bu değerlendirmeler sonrasında, salgın döneminde ortaya çıkan üretim sıkıntılarının çözüme kavuştuğu ifade edildi. Artık ülkeye sıfır araç girişi daha sık bir şekilde yapılmaya başlandı. Sıfır araç üretiminin yapılması ve ülkeye girişlerinin artmasının ardından araç fiyatları da düşmeye başladı. 7 bin lira ile 10 bin lira arasında araç fiyatları arasında düşüş yaşandı.

   Uzmanlar, ikinci el araç alımı için en doğru zamanın olduğunu ifade ediyorlar. Bununla birlikte bundan sonraki dönemde de daha fazla düşüşün yaşanmayacağının da altını çiziyorlar.

   Piyasa Fiyatları Yeniden Düzenleniyor!

   Pandemi döneminde meydana gelen sorunlar nedeniyle ikinci el araç piyasası ciddi anlamda daralmıştı. Daralan piyasa koşullarında talepler düşünülenden çok daha fazla olduğu için ikinci el araç piyasası arttı. Sıfır araçların üretiminde meydana gelen kısıtlamalar ortadan kalkmaya başlayınca suni olarak yükselen fiyatlar yeniden son zamanlarda mevcut piyasa koşulları içerisine girmeye başladı. Yaşanan fiyat düşüşün de bu sebeplere bağlı olarak gerçekleştirildiği belirtiliyor.

   İkinci El Araç Fiyatları Düşecek mi?

   İkinci el araç piyasasında gösterilen ilgi hala aktif olarak devam ediyor. Sıfır araçların pandemi nedeniyle yükselmesi, ülkeye giriş işlemlerinin uzun zaman alması ve döviz kuruna bağlı olarak yükselmesinin ardından ikinci el araçlara yönelim giderek artıyor.

   İkinci el araç piyasasında son zamanlarda yaşanan fiyat düşüşleri heyecana neden oldu. Uzmanlar ikinci el araç almak için en doğru zamanın olduğunu ifade ediyorlar. Araç almak isteyen vatandaşlar ise ikinci el araç fiyatlarının düşmeye devam edip etmeyeceğini merak ediyorlar. Ancak uzmanlar bu konuda vatandaşları uyardılar. Fiyatların daha düşük seviyelere gelmesinin pek mümkün olmadığını, pandemi bittikten sonra fiyatların yeniden yükselmesinin olası bir durum olduğunu ifade ediyorlar.

   İkinci el araç almak isteyen vatandaşların bundan sonraki dönemde  beklemeden harekete geçmelerinin doğru bir seçenek olabileceği belirtildi. Bu açıklamanın ardından yakın zamanda ikinci el araç pazarlarında yeni bir hareketliliğin yaşanmasının da söz konusu olabileceği belirtiliyor.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.