Kamu Bankalarının ATM’leri Artık Ortak Olacak!

   07.01.2021
   Kamu Bankalarının ATM’leri Artık Ortak Olacak!

   Kamu bankaları son zamanlarda ardı ardına almış oldukları radikal kararlar ile konuşulmaya devam ediyor. Özellikle vatandaşın ekonomik açıdan desteklenmesi ve finansal hizmetlere çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilmeleri için alınan yeni bir karar şimdiden heyecan yarattı. Kamu bankalarının ülkenin pek çok noktasında vatandaşın daha hızlı bir şekilde hizmet alabilmeleri için ATM’leri bulunuyor. Bu ATM’ler aracılığı ile para çekme, para yatırma ve daha pek çok ödeme işlemi tamamlanabiliyor.

   Ülkemizde aktif olarak hizmet veren pek çok kamu bankası bulunuyor. Bunlar Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTTBank ve Emlak Katılım Bankası olarak ifade edilebilir. Bu süreçte bankalar vatandaşların finansal anlamda daha rahat edebilmeleri için yeni bir çalışma içerisine girdiğini açıkladı. Tüm kamu bankalarının bir araya gelerek ortak ATM hizmeti vermeye başlayacakları belirlendi. Bu durum hem vatandaşların işini kolaylaştıracak hem de büyük oranda bir tasarrufun gerçekleştirilmesi bekleniyor.

   Ocak ayının sonunda bankaların bir araya geleceği ve ortak bir protokol imzalayacağı önemli bir çalışmanı yapılması bekleniyor. Projenin detayları incelendiği zaman yaklaşık olarak 1 milyar civarında bir tasarrufun gerçekleştirilmesi de bekleniyor. Ülke içerisinde belirlenen noktalar için toplam 15 bin ATM yerleştirilmesi gerçekleştirilecek.

   ATM’ler Bankalar için Yüksek Maliyet Oluşturuyor!

   ATM’lerin kullanım sıklığına bakıldığı zaman bankalar için son derece önemli bir sistem olduğu ifade edilebilir. Ancak maliyetler kısmına bakıldığı zaman da bir hayli yüksek olduğu ifade ediliyor. Kiralık bir süreçte oluşmasına rağmen lisans, yazılım, bakım, temizlik ve enerji açısından yapılan çalışmalar bankaların maliyetlerini yükseltmeye devam ediyor. Ortak ATM projesi tasarrufun sağlanması açısından oldukça önemli bir çalışma olarak ifade ediliyor.

   Ortak ATM Projesi 1 Milyar Liralık Tasarruf Sağlayacak!

   Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, PTT Bank ve Emlak Katılım Bankası tarafından oluşturulacak ortak çalışma sonrasında farklı ATM’ler yer alsa bile aslında tek bir noktada birleşmeleri bekleniyor. Bankaların şimdiye kadar ATM’ler üzerinde kendi özel tasarımları bulunuyordu. Anlaşma sonrasında belirlenen ortak bir tasarımın kullanılmasına karar verildi.

   Bir yıl için yapılan maliyet ve tasarruf çalışmasında ortaya çıkan rakam dudak uçuklattı. 1 milyar lira civarında bir tasarrufun gerçekleşmesi bekleniyor. Ülke içerisinde belirlenen ve kullanımın en yoğun olduğu noktalara toplam 15 bin ATM yerleşiminin gerçekleştirilmesine karar verildi.

   Bankaların Eşit Hisseleri Bulunacak!

   ATM projesinin ismi TAM olarak anılacak. Yeni gelen bilgiler çerçevesinde Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Halkbank arasında eşit hissenin olacağı belirtildi. Kamu bankalarının yapacağı bu ortak çalışma sonrasında ATM kullandırma süreci içerisinde komisyon alımlarının durdurulmasına karar verilmişti. Gelişen yeni teknoloji sonrasında da artık kullanımlarda masraf ya da komisyon ücretinin alınmayacağı belirtildi. Tüketiciler ortak ATM’ler üzerinden işlem yapmak istedikleri zaman herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmayacaklar.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.