2021 kira destek yardımı ne kadar?

   06.01.2021
   2021 kira destek yardımı ne kadar?

   Covid-19 salgının hala devam ediyor olması tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de olumsuz olarak etkilemeye devam ediyor. Pek çok vatandaşımız ekonomik olarak olumsuz olarak etkileniyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Koronavirüs salgını sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere pek çok yardım yapılmaya da devam ediyor. Peki 2021 yılında da devam edecek olan kira yardımı miktarı ne kadar? İşte kira destek yardımı detayları…

   Devlet tarafından kirasını ödemekte güçlük yaşayan vatandaşlar için aylık 960 TL’ye kadar kira destek yardımı ödemesi yapılıyor. Peki kira destek yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar nasıl başvuru yapacaklar? Kira desteğinden kimler faydalanabiliyor?

   KİRA YARDIMI NASIL ALINIYOR?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardımların kimi ihtiyaçları karşılamaya yönelikken kimi de nakdi olarak yapılıyor. Ailelere verilen bu yardımlardan bir tanesi de 960 TL tutarında kira yardımı gerçekleşiyor.

   BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

   Kira yardımından faydalanmak isteyen vatandaşların öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapmaları gerekiyor. E-Devlet sistemi üzerinden “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” bölümünden başvuru işlemleri yapması gerekiyor. Devlet tarafından yapılan yardımların büyük bir oranı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleşiyor. Bakanlık ise bu işlemler yapabilmek için Kaymakamlık tarafından destek alıyor. Kaymakamlıklar ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile birlikte çalışarak kira yardımı verilecek olan kişilere ulaşıyor ve kira yardımının alınması hedefleniyor.

   KİRA YARDIMI NE KADAR?

   Kira yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar ikamet ettikleri ilçenin kaymakamlıkların bünyesinde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuruda bulunuyor. Buna bağlı olarak kişilerin ikamet ettikleri yere göre de kira yardımları değişiklik gösteriyor. Böylece büyük şehirlere kira yardım parası 960 TL’ye kadar çıktığı biliniyor.

   KİRA YARDIMI YAPAN KURUMLAR

   Maddi olarak sıkıntılı süreçten geçen ailelere yardımcı olmak amacı ile verilen kira yardımı çok sayıda kurum ve kuruluş tarafından sağlanıyor. İşte kira yardımı yapan kurum ve kuruluşların listesi;

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler

   Belediyeler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyükşehirlerde kiracılara 960 TL’ye kadar kira yardımı yapılabiliyor.)

   Kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları

   Sivil Toplum Kuruluşları

   Gönüllü kuruluşlar

   Özel vakıf ve dernekler

   Şahıslar

   BAŞVURU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

   T.C. kimlik fotokopisi

   Gelir belgesi

   İkametgah belgesi

   Muhtardan alınan fakirlik kağıdı

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.